یافته های محققان ایرانی امیدهای تازه ای را برای درمان دیابت با تحقیق بر روی سلولهای انسولین ساز ایجاد کرد

دیابت دو نوع اصلی دارد، نوع یک به علت تخریب سلول‌های ترشح‌کننده انسولین (سلول‌های بتا) و در نتیجه کمبود این هورمون ایجاد می‌شود و علت نوع دو از بین رفتن حساسیت سلول‌های پاسخ‌دهنده به انسولین (مانند سلول‌های عضلانی که جذب کننده گلوکز هستند) نسبت به این هومون است.

در هر دو نوع این بیماری بالارفتن قند خون (هایپرگلایسمی) و تخریب توده سلول‌های بتا دیده می‌شود؛ بنابراین وادار کردن سلول‌های بتای باقیمانده به تقسیم می‌تواند راهکار مناسبی برای ترمیم جمعیت سلول‌های بتا و درمان هر دو نوع دیابت باشد.

با همین هدف، محققان کشور پژوهشی را طراحی کردند که طی آن اثر ریزمولکول‌های گوناگون بر تقسیم سلول‌های بتای انسان بررسی شد.

نتایج این پژوهش که در مجله بین‌المللی European Journal of Cell Biologyبه چاپ رسیده است، نشان داد، ریزمولکول‌هایی که مهارکننده ی برهم‌کنشmenin-MLL هستند و ریزمولکول‌هایی که مهارکننده مسیرTGF-β هستند، در کنار هم (به شکل سینرژیک) تقسیم سلول‌های بتای انسان را در شرایط خارج از بدن موجود زنده، افزایش می‌دهند.

نتایج این پژوهش نشان داد تقسیم سلول‌ها با این روش تأثیری بر توان ترشح انسولین در آنها ندارد و خصوصیات سلول‌های بتا را حفظ می‌کند. علاوه بر این، نتایج این پژوهش پیشنهاد می‌کند مهار مسیرهایmenin-MLL  وTGF-β با کاهش بیان مهارکننده‌های چرخه سلولی CDKN1A،CDKN1Bو CDKN1C، امکان تقسیم سلول‌های بتا را فراهم می‌کند.

نتایج این پژوهش می‌تواند امیدهای تازه‌ای در درمان هر دو نوع دیابت ایجاد کند. برای استفاده بالینی از این روش بررسی‌های آزمایشگاهی بیشتر لازم است.

دکتر حسین بهاروند، دکتر مهرداد بهروش، ساغر پهلوان نشان و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه ژنو سوئیس این پژوهش را به نتیجه رساندند.

منبع:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0171933520300339

www.mehrnews.com