گزینه های درمان شخصی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2

2 نوامبر 2018 - پرفسورSalvatore Carbone، مربی پژوهشی در بخش قلب و عروق در دانشکده پزشکی دانشگاهVirginia Commonwealth ، با بازنگری دقیق مقالات منتشر شده در زمینه ی داروهای جدید دیابت، در مقاله جدیدی که در نشریه "کلینیک مایو" با عنوان "درمانهای کاهنده ی قند خون برای کاهش خطر قلب و عروق در دیابت نوع 2 "، منتشر نموده است، اظهار داشت: نحوه ی انتخاب درمان دیابت نوع 2 نه تنها باید بر اساس تاثیر آن بر کنترل قند خون بیمار باشد، بلکه همچنین باید تأثیر آن بر بیماری های قلبی عروقی و عوامل خطر آن نیز در نظر گرفته شود.

دیابت نوع 2 چیست؟

بیایید به طور خلاصه دیابت را توصیف کنیم. دیابت اساسا یک بیماری است که در آن غلظت قند در خون فرد افزایش می یابد.وقتی کربوهیدرات مصرف می کنیم، آنها هضم شده و به گلوکز تبدیل می گردند و وارد جریان خون می شوند. در پاسخ به افزایش گلوکز یا قند خون، پانکراس هورمون انسولین را تولید می کند که به گلوکز اجازه می دهد وارد سلول ها شود و برای تولید انرژی استفاده گردد.
دو نوع اصلی دیابت نوع 1 و نوع 2 وجود دارد. بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 1، انسولین تولید نمی کند یعنی هورمونی که بدن را قادر می سازد از گلوکز به عنوان انرژی استفاده کند، را ندارد. برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، به دلیل ایجاد "مقاومت به انسولین" ، این هورمون به خوبی کار نمی کند. این نوع از دیابت به طور معمول ناشی از چاقی طولانی مدت، رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت بدنی است. حدود 95 درصد از همه ی انواع این بیماری  را دیابت نوع 2 تشکیل می دهد، که شایع ترین نوع دیابت است. در حالی که هیچ گونه درمانی برای جلوگیری از دیابت نوع 1 وجود ندارد، از دیابت نوع 2 می توان با مداخلات شیوه زندگی به منظور بهبود کیفیت رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی و حفظ وزن سالم در طول عمر جلوگیری نمود.

پرفسور Carbone، شما در تحقیقات خود به چه نتایجی رسیده اید؟

باید بدانید که علت اصلی مرگ در افراد مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی عروقی، از جمله حملات قلبی و سکته مغزی است.این نشان می دهد که ما اکنون باید هر اقدامی را که می توانیم برای کاهش خطر بیماری قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت انجام دهیم.
تا چند سال پیش، تنها درمان ها و داروهایی که برای بیماران مبتلا به دیابت در دسترس بود، با هدف کاهش قند خون و کاهش خطر ابتلا به عوارض معمول دیابت مانند بیماری های کلیوی و چشمی تجویز می شد. با این حال، اکثر این درمان ها خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را در این افراد کاهش نمی دادند.در حال حاضر ما درمان هایی را در دست داریم که یک گام جلوتر رفته و علاوه بر کاهش قند خون به جلوگیری از خطرات بیماری های قلبی عروقی مانند حملات قلبی و سکته مغزی، و همچنین عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی مانند چاقی، فشار خون بالا و بیماری های کلیوی، کمک می کنند.

برای یک بیمار مبتلا به دیابت نوع 2، در حال حاضر یافته های شما چه معنایی دارد؟

این بستگی به وضعیت و علائم بیمار دارد. گام اول در پیشگیری و درمان دیابت همیشه مداخله ی شیوه زندگی است. یک بیمار مبتلا به دیابت می تواند یک زندگی طولانی و سالم داشته باشد اگر از یک رژیم غذایی سالم استفاده کرده، به ورزش منظم بپردازد و وزن سالم خود را در طول زندگی حفظ کند.
در کنار تغییرات شیوه زندگی، پزشکان هم اکنون می توانند داروهایی را تجویز کنند، که حوزه های مختلفی از خطرات را برطرف می کنند، این بدین معناست که ما می توانیم یک رویکرد فردی برای درمان هر بیمار در نظر گرفته و داروهای مناسبی را برای هر بیمار بطور شخصی تجویز کنیم.
به عنوان مثال، اگر بیمار از دیابت و فشار خون بالا رنج می برد، شما می توانید داروهایی را که همزمان بر دیابت و فشار خون بالا تاثیر مثبت می گذارند، تجویز کنید.این امکان، پیش از این وجود نداشت، در درمانهای قبلی هدف تنها کاهش قند خون بود.داروهای شخصی برای دیابت یک مفهوم کاملا جدید است.

کاربردهای بعدی از نتایج بازنگری شما چه خواهد بود؟

بسیاری از داروهایی که من در این مقاله شرح داده ام در حال حاضر بر روی بیمارانی که به دیابت مبتلا  نیستند، در حال آزمایش است. در حال حاضر حجم زیادی از اطلاعات بیانگر اثربخشی این داروها بر عوامل خطر ساز بیماری قلبی عروقی در بیماران مبتلا به دیابت است، که ما قبلا آنها را در اختیار نداشتیم.اطلاعات در مورد داروهای بهبود دهنده ی فشار خون بالا و داروهایی که وزن بدن را کاهش می دهند،یافته هایی بسیار قوی هستند که جامعه ی قلب و عروق علاقمند به استفاده از آن برای افراد مبتلا به بیماری های خاص قلبی عروقی مانند نارسایی قلبی است.
در دانشگاه Virginia Commonwealth، کل سیستم در حال تغییر زیادی است.در حال حاضر متخصصان غدد درون ریز و متخصصین دیابت در حال همکاری با متخصصین قلب و عروق هستند.ما دیگر نمی گوییم: «حالا با متخصص قلب خود صحبت کن» یا بالعکس،همه ی ما بصورت یکپارچه در حال تلاش برای بهبود دیابت نوع 2 هستیم، این همکاری باعث راحتی بیشتر برای بیمار و همکاری بسیار هیجان انگیز برای ارائه دهندگان خدمات بهداشتی به این بیماران شده است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2018-11-people-diabetes-personalized-treatment-options.html