گزارش دیابت نوع 2 در تلاش ها برای مقابله با مصرف مواد قندی تاکید دارد

11 مه 2018 - کارشناسان ارشد سلامت، یک طرح هشت بندی را برای کمک به مقابله با افزایش نرخ بیماریهای متابولیک مانند دیابت نوع 2 منتشر کردند.
سه متخصص ارشد قلب و عروق در جهان گرد هم آمده و گزارشی را برای ایجاد یک فرهنگ سالم تر منتشر کردند.
این گروه تحت هدایت متخصص قلب و عروق، دکتر  Aseem Malhotra، و با همکاری پروفسور Robert Lustig  از دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو و پروفسور Grant Schofield  از دانشگاه اوکلند، تاثیر شکر را بر سلامت ما با تاثیر مصرف تنباکو و سیگار کشیدن در افراد بالای 50 سال مقایسه نمودند.
در این گزارش آمده است: ما نباید چندین دهه را برای حل مشکلات فعلی خود با شکر، منتظر بمانیم. کمپانی های بزرگ تنباکو تخم شک و تردید را در مورد مضرات سیگار کاشته و مردم را گمراه نموده اند، به طور مداوم جلوی انتشار اثرات مضر تنباکو و سیگار را می گیرند، وفاداری دانشمندان را با پول خریداری کرده و به متحدان سیاسی خود رشوه می دهند.
"اکنون، علم نقش غیرقابل انکار شکر را در بروز بیماری های مرتبط با رژیم غذایی نشان داده است، اما علم به تنهایی نمی تواند اپیدمی چاقی و دیابت نوع 2 را کنترل کند. باید بر منافعاعطا شده به افراد گوناگون که از سلامت جامعه می کاهند، غلبه نمود."
در تلاش برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت سلامت جهانی، این گروه از متخصصان خواستار تعدادی تغییر شدند که از جمله می توان به:ممنوعیت همه ی شرکتهای مرتبط با غذاهای شیرین در حمایت از مسابقات و وقایع ورزشی، اعمال مالیات بر نوشیدنی های قندی در بریتانیا به تمام غذاهای حاوی قند افزوده، و قطع تمام یارانه های دولتی برای تولید محصولات ناسالم مانند چغندرقند اشاره کرد.

دکتر Malhotra  گفت: "سالها است که دستگاه های روابط عمومی در شرکت های تولید کننده ی نوشابه های قندی، شیوه ی زندگی بی تحرک را علت چاقی معرفی می کنند، اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد شیوه ی زندگی بی تحرک منجر به بیماریهای مزمن می شود، اما تاثیر آن در بهترین حالت حداقل است و شما نمی توانید نقش رژیم غذایی بد را در بروز این بیماریها نادیده بگیرید."
این گزارش در Insulin Resistance journal منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/type-2-diabetes-report-strikes-back-at-attempts-to-protect-sugary-lifestyles-91512149.html