گرفتگی عضلات با عملکرد اعصاب در دیابت نوع 1 مرتبط است اما در دیابت نوع 2 ارتباطی ندارد

 30 نوامبر 2017- دانشمندان کشف کردند که تعداد و شدت گرفتگی عضلات که ممکن است در دیابت نوع 1 رخ دهد با برخی از فیبرهای عصبی ارتباط دارد. گرفتگی عضلات در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 1 با سطح قند خون بالا و آسیب عصبی در میان سایر علل، شایع است.

محققان دانشگاه تورنتو هم اکنون دریافتند که گرفتگی مکرر عضلات در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 با  فیبرهای عصبی کوچک و بزرگ ارتباط دارد و این نوع تخریب اعصاب در دیابت نوع 1 با دیابت نوع 2 تفاوت دارد.

محققان از 51 فرد مبتلا به دیابت نوع 1 و 69 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و 37 فرد غیر دیابتی برای شرکت در این تحقیق ثبت نام کردند. شدت و فراوانی گرفتگی عضلات در این افراد بررسی گردید و پاسخ اعصاب افراد شرکت کننده از طریق یکسری آزمایشات اندازه‌گیری شد.

همانطور که انتظار می‌رفت در افراد مبتلا به دیابت شدت و فراوانی گرفتگی عضلات بیشتر بود. در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، گرفتگی عضلات با ویژگی‌های خاص اعصاب در ارتباط بود اما در دیابت نوع 2 چنین ارتباطی مشاهده نشد.

 نویسندگان مقاله در توضیح این نتایج گفتند: گرفتگی عضلات (از نظر شدت و فرکانس) با اختلال عملکرد فیبرهای عصبی بزرگ و کوچک در دیابت نوع 1 ارتباط دارد، اما در دیابت نوع 2 چنین ارتباطی مشاهده نشد. این موضوع می‌تواند چندین توضیح داشته باشد، از جمله اینکه پاتوژنز تخریب اعصاب در دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 ممکن است با هم متفاوت باشد. یک توضیح احتمالی اینست که نوروپاتی، علت اولیه‌ی گرفتگی عضلات در بیماران جوانتر مبتلا به دیابت نوع 1 است اما در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 سایر فاکتورها نقش بیشتری در ایجاد و گسترش گرفتگی عضلات بازی می کنند.

محققان می‌گویند: یافته‌های آنها نشان می‌دهد که منشاء و گسترش گرفتگی عضلانی می‌تواند فراتر از تخریب اعصاب حرکتی باشد. این موضوع فرصت جدیدی را برای تحقیق و درمان گرفتگی عضلات فراهم آورده است. آنها می‌گویند: این یافته‌ها اهمیت گرفتگی عضلات را به عنوان یک علامت مکرر در بیماران مبتلا به دیابت پر رنگ‌تر کرده است. محققان هم اکنون درحال برنامه‌ریزی برای بررسی  چگونگی بروز گرفتگی عضلات و علل آن در دیابت نوع 1 هستند. آنها می‌خواهند بدانند آیا پاتوژنز گرفتگی عضلات فراتر از تخریب اعصاب حرکتی است؟

 نتایج این تحقیق بصورت آنلاین  در مجله‌ی Clinical Neurophysiology منتشر شد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/muscle-cramps-linked-to-nerve-function-in-type-1-diabetes,-but-not-type-2-diabetes-97500164.html