کنترل خوب دیابت نوع 1 در طولانی مدت با حداقل کاهش شناختی ارتباط دارد

6ژوئن 2018 - تحقیقات جدید نشان می دهد که کنترل خوب دیابت نوع 1 در مدت طولانی، عملکرد شناختی خوب را در پیری تضمین می کند.
اثرات طولانی مدت دیابت نوع 1 بر عملکرد شناختی توسط محققان مرکز دیابت جاسلین مورد بررسی قرار گرفت.
محققان آمریکایی دریافتند که گروهی از بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 که مدت زمان ابتلای آنها به این بیماری 50 سال یا بیشتر است، علائم بیشتری از کاهش توانایی شناختی را نشان می دهد.

این 82 شرکت کننده که به نام Joslin Medalists شناخته می شوند، یک سری آزمون های حافظه را تکمیل کردند و با 31 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و 30 فرد بدون دیابت مقایسه شدند.
در حالی که عملکرد مدالیست ها کمی بدتر از افراد بدون دیابت بود، اما نتایج بسیار مثبت بود.به طور کلی، نشانه های بالینی از کاهش شناختی خفیف برای مدالیست ها، وجود ندارد. این افراد همچنان از نظر عملکردی در محدوده طبیعی افرادی با همین سن باقی مانده اند.

پرفسورGail Musen معاون پژوهشی بخش تحقیقات  Joslinگفت: هیچکدام از مدالیست ها نگران نباشند؛ این گروه یک گروه بسیار سالم است که حداقل نشانه ها را برای کاهش شناختی نشان می دهند. با این وجود، از بروز این نشانه های خفیف می توان با رفتارهای خود مراقبتی که ممکن است به کم کردن عوارض دیابت کمک کند، جلوگیری نمود.
یک عامل کلیدی در مدالیست هایی که بیش از 50 سال با بیماری دیابت نوع 1 زندگی می کنند، کنترل خوب دیابت نوع 1 و داشتن شیوه زندگی سالم است.
محققان دریافتند که رتینوپاتی دیابتی نقش مهمی در کاهش عملکرد شناختی در یکی از آزمایشات بنام آزمایش psychomotor داشته است، این آزمون شامل قرار دادن گیره های کوچکی به شکل کلید در شکاف ها بود.یکی دیگر از یافته های این تحقیق شناسایی ارتباط بین تغییرات حافظه و نشانه های بیماری قلبی عروقی بود.
افراد مبتلا به دیابت نوع 1 می توانند از طریق کنترل خوب سطح قند خون، خوردن غذاهای سالم، واقعی و فرآوری نشده، ورزش منظم و اجتناب از عادات شیوه زندگی ناسالم مانند کشیدن سیگار یا مصرف منظم الکل، از کاهش شناختی در خود جلوگیری کنند.
به گفته محققان، این یافته های جدید، وزن بیشتری را به مزایای ورزش افزوده است، زیرا فعالیت فیزیکی بیشتر با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. همانند عوارض چشمی که نشان دهنده کاهش عملکرد شناختی است، بیماری قلبی عروقی نیز علامتی از کاهش شناختی در این بیماران می باشد.
دکتر جورج کینگ، رئیس بخش علوم و تحقیقات جاسلین، گفت: از آنجایی که بیماری چشمی و بیماری قلبی عروقی در بیماران دیابتی قابل درمان هستند، ما امیدواریم که کاهش شناختی در دیابت نوع 1 نیز قابل پیشگیری باشد.
او افزود: ما می خواهیم این جمعیت را بیشتر مطالعه کنیم تا این فرآیندها را بهتر درک کرده و درمان هایی برای محافظت در برابر آنها پیشنهاد دهیم. یافته های این تحقیق در مجله Diabetes Care منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/well-controlled-type-1-diabetes-over-long-duration-linked-to-minimal-cognitive-decline-93747064.html