کاهش شدید میکروبیوم پس از مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند بر متابولیسم گلوکز تاثیر گذارد

23 زوئیه 2018- تحقیقات جدید موسسه Salk نشان داد که غلظت قند خون موش هایی که میکروبیوم آنها با دریافت آنتی بیوتیک به شدت کم شده است، کاهش و حساسیت به انسولین در آنها بهبود می یابد. این تحقیق به درک نقش میکروبیوم در دیابت کمک نمود. همچنین می تواند منجر به بینشی بهتر در مورد عوارض جانبی مشاهده شده در افراد تحت درمان شدید با آنتی بیوتیکها شود.
این مطالعه در مجله Nature Communications در تاریخ 20 ژوئیه 2018 منتشر شد.
 دکتر  Satchidananda Panda، نویسنده ی ارشد این مقاله گفت:این تحقیق بسیار هیجان انگیز است، زیرا وضعیتی که ما در این موش ها ایجاد نمودیم، بسیار شبیه وضعیتی است که در افراد تحت درمان با آنتی بیوتیک های متعدد دیده می شود، اکنون که ما در مورد این اثرات بر متابولیسم گلوکز اطلاعات بیشتری بدست آورده ایم، می توانیم اجزایی از میکروبیوم که بر متابولیسم گلوکز تاثیر می گذارند را بیابیم.
میکروبیوم مجموعه ای از میکروارگانیسم ها است که در بدن یک حیوان زندگی می کنند و بسیاری از آنها برای سلامتی ضروری هستند.مطالعات قبلی نشان داده است که احتمال ابتلا به دیابت، برای موش هایی که میکروبیوم آنها فاقد برخی از انواع باکتری ها می باشد، بیشتر است.همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از میکروب ها ممکن است در مقابل دیابت تاثیر محافظتی داشته باشند.
امیر زرین پار، استادیاردانشگاه کالیفرنیا درسان دیه گو و نویسنده اول این مقاله می گوید: بسیاری از دانشمندانی که بر روی میکروبیوم با استفاده از موش ها تحقیق می کنند، از آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری ها قبل از مداخله استفاده می کنند. ما نشان دادیم که از بین بردن باکتری ها، اثر شدیدی بر متابولیسم موش دارد، بنابراین برخی از اثرات متابولیکی می تواند مربوط به حذف این باکتریها باشد تا مداخله ی مورد نظر آنها.
تاکنون محققان از مکانیسم تاثیر کاهش شدید میکروبیوم به دلیل آنتی بیوتیک تراپی بر غلظت گلوکز اطلاعی نداشتند.آنها به بررسی ریتم های سیرکادین (24 ساعته) متابولیسم موش، زمانی که میکروبیوم در این حیوانات به شدت کاهش می یابد، پرداختند. این نوع تحقیق اغلب با موش هایی که در محیط های بدون میکروب رشد می کنند، انجام می شود.
دکتر  Panda می گوید: از آنجایی که ما به موش های بدون میکروب دسترسی نداشتیم، تصمیم گرفتیم تا با استفاده از آنتی بیوتیک های معمول، میکروبیوم این حیوانات را از بین ببریم.محققان از مخلوطی از چهار آنتی بیوتیک مختلف برای این تحقیق استفاده کردند. او افزود: این ضعف - عدم داشتن موش های مناسب- تبدیل به یک نقطه ی قوت شد، و ما را قادر ساخت تا به این کشف غیرمنتظره دست یابیم.

پس از درمان همانطور که انتظار می رفت، محققان کاهش شدیدی را در تنوع میکروارگانیسم های موجود در روده های این حیوانات مشاهده کردند. هنگامی که آنها متابولیسم این موش ها را بررسی نمودند، متوجه شدند که آنها می توانند بسیار سریعتر از حد انتظار گلوکز موجود در خونشان را پاک کنند.
مطالعات بیشتر نشان داد که بافت کولون در این موش ها مانند یک صافی برای گلوکز عمل می کند - قند اضافی را جذب کرده و موجب می شود که سطح آن در خون کاهش یابد.این رفتار با بزرگ شدن شدید اندازه ی کولون در این موش ها تناسب داشت.
محققان سپس کشف کردند که این تغییرات متابولیکی در واقع به تغییرات در عملکرد کبد و اسیدهای صفراوی که توسط کبد ترشح می شوند، مربوط است.ترکیب چربی بدنی و همچنین آنچه که این موشها می خورند، تغییر نکرده بود - دو عاملی که به طور کلی بر متابولیسم گلوکز اثر می گذارند و نقش آنها در ایجاد دیابت نوع 2 در انسان ثابت شده است.
دکتر  Panda گفت: ما پیشنهاد نمی کنیم که دیابت نوع 2 را با آنتی بیوتیک درمان کنید.
دکتر زرین پار افزود: این تحقیق نشان داد که می توان با دستکاری میکروبیوم، روده را وادار به تولید غلظت بالایی از هورمون هایی نمود که بدن را نسبت به انسولین حساس تر می کنند.
دکتر  Panda گفت: گام های بعدی ما، بررسی چگونگی ایجاد این تغییرات در کبد و یافتن اجزایی از میکروبیوم است که منجر به ایجاد این تغییرات می شوند، شاید بتوانیم راه هایی برای حمایت از رشد برخی میکروب های روده ای پیدا کنیم و این تغییرات را برای تنظیم قند خون در انسان ایجاد کنیم. اکنون ما یک گام به استفاده از نتایج این تحقیق در انسان نزدیک تر شده ایم.

منبع و سایت خبر:

Nature Communications, 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467-018-05336-9

www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180723155722.htm