کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با کاهش وزن قبل از بلوغ

6آوریل 2018 - مطالعه ی محققان دانمارکی نشان می دهد پسران دارای اضافه وزن که بتوانند قبل از بلوغ وزن خود را کاهش دهند، خطر ابتلای خود به دیابت نوع 2 را در بزرگسالی کاهش می دهند.
محققان دانمارکی کشف کرده اند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان جوانی که در سن هفت سالگی، 13 سالگی و همچنین در اوایل بزرگسالی، دارای اضافه وزن بوده اند، تقریبا چهار برابر افزایش می یابد.
با این حال، احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در افرادی که وزن خود را از سن 13 سالگی کاهش داده و از بازگشت آن جلوگیری می کردند، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
گروه تحقیقاتی دانشگاه کپنهاگ به بررسی وزن 62،500 مرد در سن 7 سالگی و پس از آن  در 13 سالگی و در اوایل بزرگسالی و ارتباط آن با ابتلا به دیابت نوع 2 در سن 30 تا 60 سالگی پرداختند.
محقق ارشد این تحقیقات دکترJennifer Baker  گفت: مطالعه ی ما اولین و بزرگترین مطالعه برای نشان دادن تاثیر کاهش وزن قبل از بلوغ است و این زمان خوبی برای مداخله و پیشگیری است، چرا که کودکان در مدرسه هستند و شما می توانید خطرات احتمالی این بیماری را در آینده کاهش دهید.
اگر از اضافه وزن در دراز مدت جلوگیری شود، خطر ابتلا به این بیماری کاهش می یابد. این بازی هرگز تمام نمی شود، بنابراین باید در مورد ضرورت کاهش وزن بیشتر صحبت کنیم.
نتایج نشان داد که خطر ابتلا به دیابت برای کودکان دارای اضافه وزن که توانسته بودند قبل از 13 سالگی به وزن سالم بازگردند، مشابه با افرادی است که هرگز اضافه وزن نداشتند.
خطر ابتلا به دیابت نوع 2 برای كودكانی كه در سن 13 سالگی همچنان دارای اضافه وزن باقی می مانند اما در بزرگسالی به وزن سالم دست می یابند، 47٪ بیشتر از افرادی بود كه هرگز اضافه وزن نداشتند.
خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان بالای 50 سال که دارای اضافه وزن بودند، بیش از چهار برابر مردانی (4.14 برابر) بود که هرگز اضافه وزن نداشتند.
دکتر Baker افزود: تاثیر کاهش وزن قبل از بلوغ بسیار تشویق کننده است، اگر ما بتوانیم به این بچه ها کمک کنیم که اضافه وزن خود را از طریق تغییرات ورزش و تغییر سبک زندگی، نه فقط از طریق رژیم غذایی، کاهش دهند، تا به وزن نرمال خود برسند، در کاهش خطر بیماری دیابت موفق شده ایم. هدف ما کاهش شدید وزن نیست چون این کودکان هنوز در حال رشد هستند. نتایج این تحقیق در New England Journal of Medicine منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/apr/overweight-boys-reduce-adult-type-2-diabetes-risk-by-normalising-weight,-study-says-98483281.html