کاهش حافظه و ضریب هوشی کودکان با کتواسیدوز دیابتی مرتبط است

22سپتامبر 2020- یک مطالعه ی جدید نشان داد که حتی یک بار کتواسیدوز شدید دیابتی (DKA) در کودکانی که به تازگی دیابت نوع 1 در آنها تشخیص داده شده است با مشکلات شناختی ارتباط دارد و در میان کودکانی با تشخیص قبلی، قرار گرفتن مکرر در معرضDKA ، پس از در نظر گرفتن میزان کنترل قند خون، پیش بینی کننده ی عملکرد شناختی پایین تر است.

براساس مطالعه ای که توسط محققان دانشکده ی بهداشت دانشگاهUC Davis انجام شد، کتواسیدوز دیابتی(DKA) ، که یک عارضه جدی اما رایج در دیابت نوع 1 می باشد، با کاهش ضریب هوشی و بدتر شدن حافظه در کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 ارتباط دارد. این مطالعه که در 22 سپتامبر در Diabetes Careمنتشر شده است، همچنین اولین مطالعه در مقیاس بزرگ است که بین تأثیر DKA بر کودکان با تشخیص جدید و کودکان با تشخیص قبلی دیابت نوع 1 تفاوت قائل شده است.

کتواسیدوز دیابتی زمانی اتفاق می افتد که دیابت تشخیص داده نشده باشد یا به درستی کنترل نگردد. درDKA ، قند خون بسیار بالا می رود زیرا مواد اسیدی به نام کتون در بدن به میزان خطرناکی می رسند. علائم اولیهDKA ، شامل تشنگی بیش از حد، تکرر ادرار و حالت تهوع، درد شکمی، ضعف و گیجی است.

پرفسور Simona Ghetti، استاد روانشناسی در دانشگاه UC دیویس و نویسنده اصلی این مقاله، گفت: ما اثرات عصبی شناختی DKA را در كودكان مبتلا به دیابت نوع 1 و همچنین در كودكانی كه به تازگی این بیماری در آنها تشخیص داده شده بود، ارزیابی كردیم. وی افزود: مطالعه ی ما نشان داد كه حتی یك بار DKA شدید در كودكانی كه به تازگی مبتلا به دیابت نوع 1 تشخیص داده شده اند، با مشكلات شناختی مرتبط است.

این مطالعه شامل 376 کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع 1 و بدون سابقهDKA  و 758 کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع 1 و با سابقه DKA بود. این افراد 6 تا 18 سال سن داشتند و در یک آزمایش بالینی DKA در سایت های شبکه تحقیقات کاربردی مراقبت های اضطراری کودکان (PECARN) شرکت کرده بودند که توسط دو نفر از همکاران این مطالعه، Nathan Kuppermann  و Nicole Glaser، هدایت می شد.

یک بار DKA شدید می تواند به حافظه و ضریب هوشی آسیب برساند

این مطالعه نشان داد که در میان کودکانی که به تازگی مبتلا به دیابت نوع 1 تشخیص داده شده اند، کسانی که DKA متوسط ​​و شدید را تجربه می کنند، در مقایسه با کودکان مبتلا به دیابت که در معرض DKA نبوده اند، حافظه طولانی مدت کمتری دارند و شدت بیشتر DKA نیز با ضریب هوشی پایین در این کودکان ارتباط دارد.

در اندازه گیری حافظه و ضریب هوشی، كودكانی با تشخیص قبلی دیابت نوع 1، در مقایسه با كودكانی که بیماری در آنها به تازگی آغاز شده است، عملكرد پایین تری را نشان دادند كه بیانگر وخیم شدن احتمالی نقایص شناختی با گذشت زمان است.

نمونه ی بزرگ این مطالعه به محققان این امکان را داد تا ارتباطات پیچیده ای از شدتDKA ، وضعیت اجتماعی اقتصادی و کنترل قند خون را در میان بیمارانی که بیماری دیابت نوع 1 در آنها قبلاً تشخیص داده شده بود، را بررسی کنند. این ارتباطات نشان داد که بیماران با قرار گرفتن در معرض DKA مکرر و دیابت نوع 1 با کنترل ضعیف در معرض خطر قابل توجهی برای نقص شناختی هستند.

پرفسور Glaser، استاد اطفال در UC Davis Health و نویسنده ارشد این مقاله، گفت: نتایج حاصل از این مطالعه بر اهمیت پیشگیری ازDKA  در کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 شناخته شده و تشخیص به موقع دیابت نوع 1 جدید، قبل از بروز DKA تأکید دارد. همچنین مدیریت مناسب قند خون فرصتی برای جلوگیری از DKA است.

منبع:

Diabetes Care, 2020 DOI: 10.2337/dc20-0187

www.sciencedaily.com/releases/2020/09/200922172622.htm