کاناگلیفلوزین خطرات قلبی عروقی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد

12 مارس 2018- داروی کاناگلیفلوزین که برای کاهش قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2 طراحی شده است، خطر مرگ و میر به دلایل قلبی عروقی و یا بستری شدن بدلیل نارسایی قلبی را تا 22٪ کاهش می دهد.

 این یافته های جدید در مورد داروی کاناگلیفلوزین که با نام تجاری Invokana عرضه می شود، حاصل بخشی از برنامه ی مطالعاتی CANVAS است. در برنامه ی CANVAS بیش از 10،000 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 با سابقه بیماری قلبی عروقی یا بیش از دو عامل خطر مرتبط با بیماریهای قلبی عروقی شرکت داشتند.
داروی Invokana یکی از مهارکننده های SGLT2 است که از طریق کاهش میزان گلوکز جذب شده در کلیه ها و خروج آن از طریق ادرار، به کاهش میزان قند خون کمک می کند. این دارو به صورت قرص یکبار در روز برای درمان دیابت نوع 2، همراه با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم مصرف می شود.
تحقیقات نشان داده است که کاناگلیفلوزین خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی یا نارسایی قلبی که منجر به بستری در بیمارستان می شود را در افرادی با سابقه نارسایی قلبی 39٪ ، و در افراد بدون سابقه ی قبلی مشکلات قلبی، 13٪  کاهش می دهد.
پروفسور Javed Butler، رئیس دانشکده ی پزشکی دانشگاه میسیسیپی، گفت: این نتایج به مجموعه ای از شواهد که نشان می دهد کانگلیفلوزین دارای فواید بالینی برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 است که در معرض خطر برخی عوارض قلبی-عروقی نیز هستند، افزوده شد.
دکتر Robert Cuddihy  از بخش تحقیق و توسعه ی شرکت Janssen، تولید کننده یInvokana ، افزود: بستری شدن به دلیل نارسایی قلبی و حتی بدتر از آن مرگ و میر به دلیل مشکلات قلبی عروقی در ذهن بسیاری از پزشکان و بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 نقش بسته است، این تجزیه و تحلیل جدید از نتایج مطالعه ی CANVASبه تقویت سایر مزایای بالینی کانگلیفلوزین کمک می کند.
یافته های این تحقیق در جلسه ی علمی سالانه ی کالج آمریکایی قلب و عروق ارائه و به صورت آنلاین در مجلهCirculation منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/mar/type-2-diabetes-drug-canagliflozin-significantly-reduces-cardiovascular-risk,-study-reports-96327870.html