چگونه قند اضافه را از رژیم غذایی خود حذف کنیم؟

18 جولای 2019 - پیام های گسترده ای در مورد خطرات شکر به مردم داده می شود. طبق یک نظرسنجی که توسط شورای اطلاعات بین المللی مواد غذایی انجام شده است، تقریبا 70 درصد از افراد آمریکایی میزان مصرف غذاهایی با قند اضافه را کاهش داده اند. اما هنوز راهی طولانی پیش رو است.

یکی از راه های کلیدی برای کاهش میزان شکر، مصرف آب ساده و یا نوشیدنی های کم کالری یا بدون کالری به جای نوشابه های شیرین قندی و آبهای طعم دار است. نوشیدنی های شیرین، نیمی از قند اضافه ای که ما می خوریم، را وارد بدن ما می کنند. توجه داشته باشید که اگرچه آب میوه های 100 درصد طبیعی دارای قندهای طبیعی هستند اما از آنجائیکه فیبر موجود در میوه های کامل را ندارند، می توانند موجب افزایش ناگهانی قند خون شوند، بنابراین شما باید در مورد مصرف این نوشیدنی ها محتاط باشید.

مهمترین نوشیدنی های شیرینی که باید از نوشیدن آنها پرهیز کنید، عبارتند از:

·        نوشیدنی های شیرین گاز دار، از جمله سودا

·        نوشیدنی هایی با طعم میوه

·        قهوه و چای شیرین شده

·        نوشیدنی های انرژی زا

·        نوشیدنی های الکلی

·        آبهای طعم دار

همچنین مهم است که بدانید شکر با نام های مختلفی در اطلاعات تغذیه ای محصولات درج می شود. به گفته ی محققان دانشگاه کالیفرنیا(San Francisco's SugarScience)، حداقل 61 نوع شیرین کننده به غذاهای فرآوری شده اضافه می شوند، که شامل انواع مختلفی از قندها، شربت ها و سایر مواد تشکیل دهنده ای هستند که در انتهای نام آنها کلمه ی "اوز" وجود دارد.

برای کشف منابع شکر در رژیم غذایی، برچسب مواد تشکیل دهنده هر غذایی که خریداری می کنید را بدقت بررسی نمایید، بخصوص محصولاتی که بنظر نمی رسد که حاوی شکر باشند مانند ماست، میله های پروتئینی، غلات صبحانه ی تهیه شده از دانه های کامل و حتی برخی از اسنکهای شور، و فقط به این دلیل که در برچسب یک محصول درج شده است که فاقد "شربت ذرت با فروکتوز بالا" است، به این معنا نیست که هیچ نوع قند افزوده ای در آن وجود ندارد.

راه هایی پیدا کنید که بطور طبیعی میل شما را به خوردن مواد شیرین ارضا نمایند، برای مثال از انواع میوه های تازه یا یخ زده ی بدون قند استفاده کنید و هنگام پخت و پز، با خیال راحت مقدار شکر را در دستور العمل غذاها به یک سوم کاهش دهید. یا از جایگزین های شکر استفاده کنید، بعضی ها از آنها مخصوصا برای پخت و پز فرمول بندی شده اند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-07-added-sugars-diet.html