چرا روزه داری متناوب برای همه ی افراد مؤثر نیست؟

26 مه 2020 - چاقی یک مشکل بهداشت جهانی است. بر اساس تخمین سال 2016، حدود 650 میلیون نفر در سراسر جهان چاق بوده اند و این تعداد در حال افزایش است. اصلاح سبک زندگی از طریق کاهش کالری و افزایش فعالیت بدنی می تواند به مهار چاقی کمک کند.

امروزه یکی از محبوب ترین روش های جایگزین برای کاهش وزن، روزه داری متناوب (IF) است که مدت زمان مجاز برای خوردن غذا را بمنظور کاهش کالری دریافتی محدود می کند. رژیم 5: 2 یکی از پرطرفدارترین روشهای روزه داری متناوب است که شامل کاهش کالری به مدت دو روز در هر هفته و خوردن بدون محدودیت، در پنج روز دیگر است.

گرچه روزه داری متناوب ممکن است راحت تر از سایر رژیم های محدود کننده باشد، اما برای برخی از افراد کارایی لازم را ندارد. در این مطالعه ی جدید، محققانی از دانشکده علوم و فن آوری دانشگاه ناتینگهام ترنت، مرکز ملی ورزش و طب ورزشی، دانشکده ی ورزش، دانشکده ی ورزش و علوم بهداشتی و دانشگاه Loughborough، توضیحی برای عدم کارایی روزه داری متناوب در برخی افراد ارائه نمودند.

روزه داری متناوب به ویژه رژیم 5: 2 ، محبوبیت بی نظیری کسب کرده است، زیرا به شما امکان می دهد مدت زمان بیشتری را بدون محدودیت، غذا بخورید. با این حال، محققان دریافتند که برخی افراد بدون این که بدانند در روزه داری متناوب خود تقلب می کنند. این توضیح می دهد که چرا برخی از افراد هنگام انجام روزه داری متناوب به اندازه ی سایر افراد وزن کم نمی کنند.

یک سبک زندگی، نه یک رژیم غذایی

روزه داری متناوب بیشتر یک روش زندگی محسوب می شود تا یک رژیم غذایی. روزه داری فواید بسیاری برای سلامتی، پیری و بیماری دارد. این روش تنها یک رژیم نیست بلکه یک الگوی تغذیه ای است که در درازمدت، دارای مزایای بالقوه ای می باشد.

در ابتدا، افراد برای کاهش وزن به طور متناوب روزه می گرفتند، اما مطالعات مختلف فواید سلامتی بیشتری را از روزه داری متناوب ارائه نمودند. این موارد شامل کاهش خطر ابتلا به دیابت به سبب کاهش قند خون، کاهش آسیب سلولی ناشی از التهاب و اکسیداسیون، کاهش فشار خون، بهبود حافظه و بهبود استقامت در مقایسه با یک رژیم غذایی محدود کننده ی کالری بودند.

انستیتوی ملی پیری همچنین نشان داد که روش روزه داری متناوب، ممکن است به بهبود بیماریها مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، چاقی، اختلالات عصبی و سرطان کمک کند.

چرا روزه داری متناوب برای همه کار نمی کند؟!

در مطالعه ی حاضر، که در مجله Appetite منتشر شده است، محققان می خواستند بدانند که چگونه غذا خوردن و فعالیت بدنی افراد در طی یک دوره از محدودیت کالری تغییر می کند. محققان این مطالعه را در طی سه روز بر روی گروهی از شرکت کنندگان مرد، در دو جلسه انجام داد. در جلسه اول از آنها خواسته شد که روز بعد فقط حدود 700 کالری غذا مصرف کنند.

در طول روز قبل از رژیم کم کالری، محققان بر میزان مصرف شرکت کنندگان نظارت کردند. میزان گرسنگی آنها قبل و بعد از هر وعده غذایی و فعالیت بدنی آنها در طول روز نیز بررسی شد.

روز بعد، شرکت کنندگان رژیم غذایی کم کالری مصرف کردند. محققان میزان مصرف مواد غذایی شرکت کنندگان و همچنین فعالیت بدنی آنها را در این روز اندازه گیری کردند. روز بعد از آن، محققان میزان مصرف مواد غذایی شرکت کنندگان را در هنگام صبحانه ی نامحدود، اندازه گیری کردند.

یافته های مطالعه

محققان دریافتند در طول آزمایش سه روزه، شرکت کنندگان در روز اول 6 درصد بیشتر و  در صبحانه ی بدون محدودیت 14درصد بیشتر غذا مصرف کردند. یافته ها نشان می دهد که شرکت کنندگان نه به خاطر احساس گرسنگی، بلکه به دلیل این که می دانستند روز بعد غذای کمتری باید مصرف کنند، در روز قبل بیشتر غذا مصرف می کردند.

علاوه بر این، فعالیت بدنی آنها در روز قبل از رژیم غذایی کم کالری، حدود 11 درصد کمتر و در روز رژیم کم کالری  18 درصد کمتر بود.

این مطالعه همچنین نشان می دهد که فعالیت های بدنی معمول و خودبخودی، مانند کارهای خانه ، بیشترین جزء تاثیرگذار در میزان فعالیت بدنی می باشند. قبل، حین و بعد از روز رژیم غذایی کم کالری، تغییراتی در خوردن و فعالیت بدنی افراد شرکت کننده ایجاد شده بود.

برای کاهش وزن، کالری سوزانده شده باید بیش از کالری مصرفی باشد، تا کسری کالری ایجاد شود. این تیم همچنین دریافتند که اندکی خوردن بیشتر و کاهش فعالیتهای خود به خودی ممکن است برای بازیابی تقریبا نیمی از کسری کالری کافی باشد.

دیوید کلیتون، یکی از محققان این مطالعه، گفت: مطالعه ی ما نشان داد که چه نوع از رفتارهای جبرانی و در چه زمانی رخ می دهند. از این اطلاعات می توان برای بهبود اثربخشی رژیم های روزه داری متناوب استفاده کرد. توجه آگاهانه تر به غذا خوردن قبل و بعد از دوره ی محدودیت کالری و قرار دادن ورزش بعنوان بخشی از برنامه ها در این رژیم غذایی، می تواند به احتمال زیاد به کاهش وزن ناشی از روزه داری متناوب کمک کند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200526/Intermittent-fasting-does-not-work-for-everyone-study-finds.aspx