پیوند لوزالمعده رباتیک برای بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع 1 امیدوار کننده است

10 جولای 2019 - برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 که به خوبی به انسولین پاسخ نداده یا به سایر عوارض جدی ناشی از این بیماری مبتلا هستند، پیوند لوزالمعده امیدی برای درمان است. اما برای افراد چاق مبتلا به دیابت نوع 1 که نیاز به پیوند لوزالمعده دارند، اغلب این روش به علت نتایج ضعیف، از جمله میزان بالای عفونت های در ناحیه ی جراحی، که با افزایش خطر نارسایی و از دست دادن عضو پیوند شده ارتباط دارند، انجام نمی شود.

اما اکنون جراحان UI Health نشان داده اند که بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع 1 می توانند با عمل جراحی رباتیک پیوند لوزالمعده، را با خیال راحت دریافت کنند. یافته های این تحقیق در مجلهTransplant International منتشر شده است.

دکتر Mario Spaggiari، استاد جراحی کالج پزشکی UIC و نویسنده اصلی این مقاله، گفت: بروز چاقی در میان بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 در دهه های گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. ما نشان دادیم که با استفاده از تکنیک های جراحی رباتیک می توان عمل پیوند را برای این افراد به راحتی انجام داد، و کیفیت زندگی آنها را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

بیماران مبتلا به دیابت که پیوند لوزالمعده را دریافت می کنند، اغلب می توانند از مصرف انسولین بی نیاز شوند، اما باید با یک رژیم دارویی ضد رد پیوند، در ادامه ی زندگی خود تحت درمان باشند. پیوند پانکراس برای درمان دیابت نوع 1 ، خط اول درمان برای این بیماری نیست و تنها برای بیمارانی که به تزریق انسولین واکنش نشان نمی دهند و به سایر عوارض شدید ناشی از دیابت مبتلا هستند، انجام می شود.

این روش در حال حاضر با استفاده از تکنیک جراحی باز با ایجاد یک برش طویل انجام می شود. هرچه طول برش بیشتر باشد، خطر ابتلا به عفونت در ناحیه ی جراحی بیشتر است، و می تواند منجر به نارسایی اندام پیوند شده، گردد. پیوند لوزالمعده رباتیک می تواند با استفاده از یک برش کوچک 5 سانتیمتری انجام شود، بطوری که ارگان جدید را بتوان وارد بدن نمود، همچنین جراحان چهار برش 1 سانتیمتری را برای ورود بازوهای ربات جراحی در بدن بیمار ایجاد می کنند.

پرفسور Enrico Benedetti، یکی از نویسندگان این مقاله و رئیس بخش جراحی در کالج پزشکیUIC  و همکارانش، اولین گروه در استفاده از جراحی رباتیک برای پیوند کلیه در بیماران چاق بودند که پیش از این به دلیل نتایج نامطلوب برای دریافت پیوند، رد می شدند.

دکتر Spaggiari، پرفسورBenedetti  و همکارانشان سوابق بیماران دریافت کننده ی پیوند لوزالمعده را از پرونده های UI Health در طی یک دوره 4 ساله ی منتهی به دسامبر 2018، بررسی کردند. چهل و نه بیمار در طی این مدت پیوند لوزالمعده دریافت کرده بودند که 77 درصد از آنها به بیماری دیابت نوع 1 مبتلا بودند و 70٪  از آنها مبتلا به بیماری کلیوی مرحله ی انتهایی بودند که نیاز به دیالیز داشتند. میانگین سن بیماران 43 سال بود.

بیماران دارای شاخص توده بدنی 30 یا بیشتر (نشان دهنده چاقی) تحت درمان با روش های جراحی رباتیک قرار گرفته بودند. ده مورد از طریق جراحی رباتیک و 39 مورد با روشهای سنتی جراحی باز پیوند را دریافت کرده بودند. هشت نفر از 10 بیمار گروه جراحی رباتیک، پیوند کلیه را نیز دریافت کرده بودند. از 39 بیمار گروه جراحی سنتی، 37 نفر همزمان یک کلیه نیز دریافت کرده بودند.

در مقایسه با بیماران تحت پیوند با روش جراحی باز، کسانی که تحت جراحی رباتیک قرار گرفتند، خونریزی کمتری داشتند اما میزان عوارض جراحی در هر دو گروه مشابه بود. طول مدت بستری پس از عمل برای بیمارانی که تحت عمل رباتیک قرار گرفتند کوتاه تر بود. هیچکدام از بیمارانی که تحت پیوند لوزالمعده با روش رباتیک قرار گرفته بودند، به هیچ یک از عوارض مرتبط با زخم مبتلا نشدند.

پرفسور Benedetti گفت: ما فکر می کنیم که تکنیک های رباتیک همچنین می توانند برای بهبود نتایج بیمارانی با وزن طبیعی که نیاز به پیوند لوزالمعده دارند، به دلیل کاهش خطر ابتلا به عفونت ناشی از برش جراحی، که با خطر بیشتری برای از دست دادن عضو پیوند شده مرتبط است، استفاده شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-07-robotic-pancreas-transplant-obese-patients.html