پیشنهاد غربالگری دیابت نوع 2 برای مردانی با همسران دارای اضافه وزن

12 سپتامبر 2017- یک تحقیق جدید نشان داد که مردانی با همسران چاق در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 هستند اما زنانی که همسران آنها دچار اضافه وزن هستند، با چنین خطری مواجه نمی باشند.

 محققان دانشگاه Aarhus در دانمارک از مردان 50 سال و بالاتر که با زنان چاق زندگی می‌کنند درخواست کردند که در غربالگری دیابت نوع 2 شرکت کنند.

 دکتر Hulman رهبر این تحقیق گفت: این اولین مطالعه‌ای است که اثرات وابسته به جنس در چاقی همسر را بر خطر دیابت بررسی کرده است. شناسایی خطر مشترک میان همسران ممکن است تشخیص دیابت را بهبود بخشد و زوج‌ها را تشویق نماید تا تلاشهای مشترک بیشتری برای تصحیح روش تغذیه‌ای خود و انجام فعالیت فیزیکی بیشتر انجام دهند.

محققان در مجموع 3650 مرد و 3478 زن که سن آنها 50 سال یا بالاتر بود را مورد بررسی قرار دادند. آنها با افراد شرکت کننده هر 2.5سال یکبار در طی یک دوره‌ی 17 ساله (از 1998 تا 2015) مصاحبه کردند.

نرخ تشخیص دیابت نوع 2 در مردان 12.6نفر در هر هزار نفر و برای زنان 8.6نفر در هر هزار نفر بود. علاوه بر این احتمال چاقی افرادی با سن 55 سال و بالاتر که شریک زندگی آنها به دیابت نوع 2 مبتلا بود، بیشتر از کسانی بود که همسران آنها به دیابت مبتلا نبودند.

در ادامه ی این مطالعه، مشخص گردید احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 برای مردانی که مانند همسران خود به فعالیت بدنی نمی‌پرداختند وعادات تغذیه‌ای نامناسبی داشتند 21 درصد بیشتر است اما دانشمندان نتوانستند توضیح دهند که چرا خطر دیابت نوع 2 زنانی که همسران بی تحرک داشتند وعادات تغذیه‌ای نامناسبی داشتند، افزایش نمی‌یابد.

دکترHulman   افزود: داشتن زنی چاق سبب افزایش خطر ابتلا به دیابت می‌شود که تأثیر آن بیشتر و بالاتر از تأثیر چاقی خود مرد در ابتلا به دیابت است، اما داشتن شوهری چاق سبب افزایش خطر ابتلا زن به دیابت،  بیش از آنچه که چاقی خود زن باعث می‌شود، نمی‌گردد.

نتایج ما نشان می دهد که افراد چاق، غربالگری شریک زندگی فرد برای دیابت ممکن است موجه باشد؛ بویژه مردانی که زنان آنها چاق هستند باید به طور دقیق تحت نظارت برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار گیرند. محققان نتایج این تحقیق را در نشست انجمن اروپایی مطالعات دیابت ارائه کردند.

 داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم می تواند از ابتلا افراد به چاقی و دیابت نوع 2 جلوگیری کند و حتی می‌تواند دیابت نوع 2 را معکوس نماید. برای دنبال نمودن آسان دستورالعمل‌های تغذیه‌ی سالم به برنامه‌ی کم کربوهیدرات درسایت دیابت بریتانیا مراجعه کنید.

  منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/type-2-diabetes-screening-recommended-for-men-with-overweight-wives-90679775.html