پیش بینی خطر ابتلا به دیابت از طریق بررسی آرایش ژنتیکی

مارس 2019 - شرکت 23andMe که یک شرکت آزمایش DNA است بزودی یک آزمایش DNA را عرضه می کند که می تواند خطر ابتلای افراد به دیابت نوع 2 را پیش بینی نماید. با وجود نگرانی های متخصصان، این شرکت می خواهد این تست در دسترس همگان قرار گیرد.

"هر کس حق دارد از اطلاعات ژنتیکی خود مطلع شود"، شعار این شرکت در جشنواره SXSW در Austin بود.

سخنگوی شرکت گفت: میلیونها کاربر 23andMe اطلاعاتی در مورد خطر ابتلای خود به دیابت نوع 2 دریافت خواهند کرد. این خطر بر اساس نمره ی پلی ژنیک تعیین می شود که خطر مرتبط با ژن های متعدد مرتبط با دیابت را با هم ترکیب می کند.

سخنگوی شرکت 23andMe توضیح داد: این آزمایش 1244 مکان متمایز را در ژنوم شخص بررسی می کند و سپس خطر ابتلا به دیابت آن فرد را محاسبه می کند. آنها حدس می زنند که 80 درصد از کاربران قادر به ارزیابی احتمال خطر ابتلای خود به دیابت هستند، در حالی که 20 درصد از کاربران می توانند از احتمال فزاینده ی ابتلای خود به دیابت(این که در معرض خطر بالایی هستند) مطلع شوند.

دکتر پیتر کرافت، اپیدمیولوژیست از دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد، گفت: ما نگران چنین ابزارهایی برای عرضه به مصرف کنندگان هستیم زیرا هنوز موضوعات زیادی در این زمینه ناشناخته است و در نتیجه این آزمایشات دقیق نیستند.

در سال 2013، دولت ایالات متحده تعداد زیادی از آزمایشات 23andMe را که شامل پیشگویی های پلی ژنیک بود از جمله آزمایش پیش بینی دیابت نوع 2 را متوقف کرد؛ زیرا دقت آنها قابل اثبات نبود. در آن گزارش آمده بود که چنین پیش بینی هایی ممکن است به اقدامات پزشکی غیر ضروری منجر شوند.

در حال حاضر، این شرکت اعلام کرده است که پیش بینی ابتلا به دیابت توسط 23andMe بعنوان بخشی از برنامه های نرم افزاری تلفن همراه ارائه می گردد که تحت عنوان نرم افزارهای بررسی "سلامت عمومی" تایید شده اند و این پیش بینی های یک توصیه یا تشخیص پزشکی واقعی محسوب نمی شوند. این بدان معنی است که آنها می توانند از مقررات سخت گیرانه تر فرار کنند.

سخنگوی این شرکت توضیح داد که برای برخی از افراد که بنظر سالم می رسند اما در واقع سالم نیستند، این آزمون ممکن است مفید باشد. او گفت: اگر آنها چیزی در مورد چگونگی پاسخ گویی قند خون خود به غذاهایی که مصرف می کنند، ندانند، ممکن است از یک مسئله اساسی که بعدا به دیابت نوع 2 منتهی شود، بی اطلاع بمانند.

دکتر  Wojcicki، مدیر عامل شرکت 23andMe گفت: همانند تمام گزارش های قبلی، ما این گزارش را بر اساس استانداردهای علمی بالا ارائه می دهیم. این آزمایش با استفاده از داده های 2.5 میلیون نفر ابداع شده است، که ما معتقدیم بزرگترین گروهی است که تاکنون برای تولید یک مدل ژنتیکی برای دیابت نوع 2 مورد استفاده قرار گرفته است.

 

منبع:

https://www.23andme.com/en-gb/

https://www.news-medical.net/news/20190312/23andMe-to-soon-predict-risk-of-diabetes-from-genetic-makeup.aspx