پچ هوشمند برای نظارت شخصی بر بیومارکرهای تغذیه ای بمنظور کاهش خطر دیابت

27آوریل 2020 - یک پچ هوشمند داده های دقیقی را برای کمک به افراد بمنظور طراحی رژیم های غذایی خود و کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مرتبط با شیوه زندگی مانند دیابت نوع 2 ، ارائه می دهد.

برای اولین بار در جهان یک ابزار پوشیدنی تغذیه ای شخصی توسط استارتاپ استرالیایی Nutromics تولید شده است، که به روشی بدون درد نشانگرهای اصلی تغذیه ای را اندازه گیری می کند و این اطلاعات را به یک برنامه(app) ارسال و به کاربر این امکان را می دهد تا دقیقاً نحوه ی واکنش بدن خود را به غذاهای مختلف ردیابی کند.این فناوری پیشگام در استرالیا طراحی و ساخته شده است.

تخمین زده می شود که بیش از 350 میلیون نفر در جهان به پیش دیابت مبتلا باشند. فقط در ایالات متحده و چین ، 1 نفر از هر 2 بزرگسال به پیش دیابت یا دیابت مبتلا می باشد.

پیتر ورانس، مدیرعاملNutromics ، گفت: این پچ هوشمند از فن آوری های نوظهور استفاده می كند تا به مردم توانمندی بیشتری برای نظارت بر سلامت خود دهد.

یک تیم مشترک با رهبری Nutromics، متشکل از محققان دانشگاه RMIT، دانشگاه گریفیت و سازنده ی این دستگاه شرکت Romar Engineering، با پشتیبانی مرکز تحقیقات تعاونی تولید نوآورانه (IMCRC)، هم اکنون در حال تحقیق و توسعه ی توانایی های تولیدی مورد نیاز برای ساخت نمونه ی پیلوت این دستگاه هستند.

ورانسگفت: ما تیمی چندرشته ای را که در زمینه های کاری خود پیشرو هستند، گرد هم آورده ایم تا یک فناوری سلامت شخصی سازی شده و قدرتمندی را که ساخت استرالیا می باشد، تولید و عرضه کنیم. تحقیقات نشان داده است که آنچه می خوریم بر ما تأثیرات متفاوتی می گذارد؛ دو نفر ممکن است یک وعده ی غذایی یکسان را میل کرده باشند، اما واکنش بدن آنها بعد از غذا می تواند، متفاوت باشد .مردم می خواهند انتخاب های غذایی سالمی را انجام دهند اما با توصیه های غذایی متناقض، بسیاری از ما در مورد آنچه که به نظر می رسد صحیح است، دچار سردرگمی می شویم.این امکان وجود دارد که به راحتی بتوانید نشانگرهای مهم تغذیه ای را کنترل کنیم، این دانش به ما کمک می کند که رژیم غذایی خود را متناسب با بدن خود طراحی کرده و سالم تر بمانیم.

دیابت یکی از بزرگترین چالشهای مزمن سلامتی در سطح جهان است. بدون مداخله ی مناسب، حداکثر 70 درصد مبتلایان به پیش دیابت می توانند طی چهار سال آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شوند، اما با مداخلات اولیه و تغییر شیوه زندگی، این وضعیت تا حد زیادی قابل پیشگیری است.

پچ هوشمند یکپارچه

پروفسور Sharath Sriram، مدیر تحقیق گروه مواد کاربردی و میکروسیستم ها درRMIT ، گفت: ما در این پچ هوشمند یک پلت فرم سنجش پیچیده ر ا با الکترونیک قابل کشش، برای بهبود انعطاف پذیری آن بر روی پوست ترکیب کرده ایم.

ساخت یک نمونه از این پچ توسط دانشگاه گریفیت و Romar Engineering با یکپارچه سازی سنسور و ساخت الکترونیک کششی با امکانات پیشرفته در مرکز تحقیقاتی میکرو نانوRMIT  هدایت شد.

پرفسور Sriram، گفت: محققان RMIT، اینفن آوری ها را در یک پچ هوشمند اولیه قرار دادند که می تواند به روش مقرون به صرفه ی چاپ رول به رول(R2R) تولید شود.

وی گفت: این پچ هوشمند تحول قابل توجهی در فناوری پوشیدنی نظارت بر سلامت ایجاد می کند. فن آوری های پوشیدنی فعلی تنها می توانند ضربان قلب و تعداد قدم های شما را ردیابی کنند، اما آنها نمی توانند سلامت شما را در سطح مولکولی کنترل کنند.این فناوری جدید عمیق تر عمل می کند و نشانگرهای زیستی دقیقی را که با بیماریهای مرتبط با سبک زندگی مانند دیابت نوع 2 مرتبط هستند، را ردیابی می کند.

این دستگاه می تواند در آینده برای سایر انواع نظارت ها در سطح مولکولی از جمله مدیریت استرس، سلامت خواب، عملکرد ورزشی و تشخیص ویروس در مراحل اولیه، تطابق یابد و بکار گرفته شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-04-personalized-nutrition-smart-patch-diabetes.html