پنج ترس بزرگ برای افراد مبتلا به دیابت و راه های مقابله با آن

30 دسامبر2017- سطح معینی از ترس برای هشدار یا آگاهی از تهدیدهایی که در اطراف ما وجود دارد، مفید است. اما ترس بیش از حد می تواند خطرناک باشد و ما را از تجربه ی واقعیتهایی که به آن نیاز داریم، باز دارد. بویژه برای افراد مبتلا به دیابت، اینگونه ترسها می تواند خطرناک تر باشد. اشتباه نکنید بیماری دیابت ترسناک نیست، اما افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 از ابتلا به عوارض جانبی این بیماریها می ترسند. اما اگر ما اجازه دهیم ترس روش زندگیمان را به ما دیکته کند، بسیاری از تجربیات مفید را از دست می دهیم و شاید ناخواسته خود را در معرض خطرات بزرگتری قرار دهیم. در ادامه 5 ترس اصلی افراد دیابتی را بازگو کرده و روش مقابله با آن را به شما ارائه می دهیم.

1-    افت قندخون:

هیپوگلایسمی رویداد بسیار بد و گاهی بسیار خطرناک است. هر بیمار مبتلا به دیابت که تحت درمان دارویی می باشد، ممکن است دچار افت قند خون یا هیپوگلایسمی شود. افت قندخون نباید عاملی برای ترس شما باشد، این شرایط فرصت خوبی برای شما یا کودکان برای خوردن آب نبات یا یک لیوان آبمیوه است. برخی از بیماران علایم افت قندخون خود را بخوبی تشخیص می دهند و قبل از تشدید علایم به درمان آن می پردازند. از شایعترین این علایم می توان به خستگی و سردرگمی، اشاره کرد. خوشبختانه پیشگیری از افت قندخون ساده است. شما باید اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی، داروها و برنامه ی فعالیت بدنی شما با هم تناسب دارند. برای اطمینان بیشتر با یک پزشک یا مددکار دیابت مشورت کنید. برای موارد اضطراری همیشه قرص یا ژل گلوکز را با خود همراه داشته باشید و همواره دستبند پزشکی خود را بپوشید. فراموش نکنید که قند خون خود را قبل از رانندگی یا هنگامیکه می خواهید برای مدتی طولانی از خانه  دور باشید، اندازه گیری کنید.

2-    عوارض میکرووسکور 

عوارض میکروسکولار، عوارضی هستند که به دلیل بالا بودن مداوم قند خون و تخریب عروق خونی کوچک ایجاد می شوند. هیچکس دوست ندارد بینایی اش را از دست بدهد یا از دردهای مرتبط با تخریب اعصاب محیطی رنج ببرد یا کلیه هایش دچار نارسایی شوند. این ها مجموعه ای از عوارض جانبی دیابت هستند که می توانند از کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت بکاهند. اما همانقدر که این عوارض ترسناک هستند، می توان از بروز آنها با کنترل خوب قند خون جلوگیری و با درمانهای مدرن کنونی آنها را کنترل نمود.

کنترل شدید قندخون که شامل تزریق چندگانه ی انسولین یا استفاده از پمپ انسولین و اندازه گیری مکرر قندخون در طول روز است، می تواند زمان وقوع این عوارض را به تاخیر اندازد و از بروز آنها جلوگیری کند و حتی این عوارض را معکوس نماید. کنترل شدید قندخون تقریباً همان اقداماتی است که امروزه به تمام  بیماران مبتلا به دیابت نوع 1، آموزش داده می شود. برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز کنترل شدید دارای تاثیرات مشابهی است.

 علاوه بر این، معاینات منظم پزشکی وغربالگری منظم برای این عوارض می تواند به تشخیص  زود هنگام و درمان به موقع و موثر آنها کمک کند، بنابراین از این عوارض نترسید بلکه هوشمندانه شرایط خود را کنترل کنید.

3-    عوارض ماکرووسکولار

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 در معرض خطر عوارض ماکرووسکولار نظیر حملات قلبی، سکته ی مغزی و سایر بیماریهای قلبی عروقی هستند. در بدترین حالت این عوارض خطراتی واقعی برای افراد مبتلا به دیابت ایجاد می کنند، اما تعداد کمی از این وقایع کشنده هستند. عوارض ماکرووسکولار، یکی از مشکلات عمده در جامعه ی ما محسوب می شود. بیماری قلبی به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها علت اول مرگ و میر در زنان و مردان است بنابراین این نوع بیماریها نه تنها برای افراد مبتلا به دیابت، بلکه برای همه ی افراد یک مشکل واقعی به شمار می آیند.

همچنین این حوزه از تحقیقات بسرعت در حال پیشرفت می باشد، داروهایی مانند استاتین ها  می توانند به سرعت و بطور موثر مقدار کلسترول بیماران را کاهش داده و از خطر حملات قلبی بکاهند. مجموعه ای از داروهای ارزان قیمت برای کاهش فشار خون با عوارض جانبی کم در دسترس بیماران است. ده ها کتاب و وب سایت برای کسب اطلاعات لازم برای حفظ  سلامت قلب در دسترس می باشد. اگر فعالیت بدنی کافی و تغذیه ی مناسب داشته باشد دیگر نباید نگران سلامت قلب وعروق خود باشید.

4-    تغییرات غذایی

برای کسانی که به تازگی از ابتلا خود به دیابت آگاه شده اند، تغییرات رژیم غذایی می تواند ترس بزرگی را ایجاد کند. آنها در مورد نحوه ی تغذیه ی خود و اینکه دیگر نمی توانند غذاها و میان وعده های مورد علاقه شان را بخورند و اینکه نباید به میزان دلخواه برنج یا نان بخورند، نگران هستند.

 اما نگران نباشید رژیم غذایی شما تغییرات بسیار اندکی خواهد کرد و شما می توانید با مشورت با یک کارشناس تغذیه غذاهای دلخواه خود را به اندازه ی مجاز مصرف کنید، اما باید یاد بگیرید که در مورد رژیم غذایی و انتخاب غذاهای خود مسئولیت پذیر باشید. باید نحوه ی خوانش برچسب مواد غذایی را آموزش ببینید و نحوه ی مطابقت انسولین یا سایر داروهای دیابت را با آنچه می خورید، بیاموزید.

در رژیم غذایی افراد دیابتی اصل مهم تعادل در خوردن انواع غذاها است. شما از خوردن هیچ نوع غذایی بویژه غذاهای وسوسه انگیزی که به خوردن آنها علاقه مند هستید، محروم نیستید. به جای تمرکز بر خوردن غذاهای سالم تر بر کمتر خوردن غذاهای ناسالم تمرکز کنید. تمام زندگی یک تعادل است در مورد آنچه می خورید نیز این تعادل را رعایت کنید.

 با پزشک یا کارشناس تغذیه ی آشنا به دیابت یا مددکار دیابت خود در مورد نحوه ی تغذیه ی خود صحبت کنید. آنها روش تغذیه ای را به شما ارائه می دهند که زندگی شما را راحت تر می کند. آنها دستورالعمل و برنامه ای را به شما ارائه می دهند که با تبعیت از آن می توانید به راحتی انواع غذاهای دلخواه خود را بدون نگرانی از افزایش یا کاهش قند خونتان مصرف کنید.

5-    مشکلات مربوط به مصرف داروها

آیا باید انسولین تزریق کنم؟ ایا باید قرص خاصی را مصرف کنم؟ هیچ چیز به اندازه ی دارو نگرانی غیر منطقی افراد را برنمی انگیزد. بسیاری از مردم با وجود مشکلات زیاد از مصرف قرص سرباز می زنند. آنها تصور می کنند با مصرف دارو کنترلی را که بر بدنشان داشته اند از دست می دهند. اما ما در مورد سلامت شما صحبت می کنیم. اگر شما به دیابت نوع 1 مبتلا باشید، تزریق انسولین و اندازه گیری مکرر قندخون برای ادامه ی حیات شما ضروری هستند. شاید برای کاهش فشارخون یا کلسترول مجبور به مصرف دارو باشید که در غیر این صورت با عوارض غیر قابل جبرانی روبرو خواهید شد.

 اگر به دیابت نوع 2 مبتلا باشید احتمالاً درمان شما با داروهای خوراکی آغاز می شود، اما ممکن است نهایتاً به تزریق انسولین نیاز داشته باشید. هیچ یک از این درمانهای دارویی به این معنا نیست که شما در زندگی و سلامت خود شکست خورده اید یا فرد بدی هستید یا چیزی برای ترس وجود دارد. در حقیقت این درمانها به حفظ سلامت شما و داشتن یک زندگی فعال و با کیفیت کمک می کنند، بنابراین باید از آنها استقبال کنید.

ترس را کنار بگذارید

اشتباه نکنید، دیابت یک بیماری جدی است و شما باید درمان مورد نیاز خود را با احترامی که سزاوار آن هستید، دریافت کنید. اگر شما همواره با ترس از دیابت و عوارض آن یا داروها و درمان مواجه باشید، نمی توانید بیماریتان را بخوبی کنترل کنید. ترس نگرش شما را از جهان تنزل می دهد و باعث کاهش قدرت ذهنی و جسمی شما می شود. در عوض نفس عمیقی بکشید و به توصیه های پزشک و مددکار دیابت خود گوش دهید و در مورد اخبار و تحقیقات جدید دیابت مطالعه کنید و با تصمیمات درست و انتخاب های مناسب، ترس و سردرگمی را کنار بگذارید و بیماری خود را کنترل کنید.

 منبع:

www.diabeteshealth.com/five-big-diabetes-fears-and-what-to-do-about-them