پنج تا ده درصد کاهش وزن ناشی از جراحی با مزایای قلبی عروقی ارتباط دارد

23 سپتامبر 2020- یک مطالعه از محققان کلینیک کلیولند نشان می دهد که 5 تا 10 درصد کاهش وزن ناشی از جراحی باریاتریک با بهبود امید به زندگی و سلامت قلب و عروق ارتباط دارد. در مقایسه، برای مشاهده ی مزایای مشابه با یک درمان غیر جراحی، حدود 20 درصد کاهش وزن لازم است. این یافته ها همچنین نشان می دهد که جراحی متابولیک ممکن است فواید دیگری را برای سلامت افراد داشته باشد که مستقل از کاهش وزن هستند. این مطالعه در شماره ی ماه اکتبر Annals of Surgery منتشر شده است.

در این مطالعه ی مشاهده ای بزرگ، 7201 بیمار کلینیک کلیولند مورد بررسی قرار گرفتند: 1223 بیمار چاق و مبتلا به دیابت نوع 2 که تحت عمل جراحی متابولیک (جراحی چاقی یا کاهش وزن) قرار گرفتند و 5978 بیمار همسان که از مراقبت های پزشکی معمول برخوردار شدند. حدود 80 درصد بیماران مبتلا به فشار خون بالا، 74 درصد به دیس لیپیدمی (افزایش تری گلیسیرید و کلسترول) و 31 درصد تحت درمان با انسولین برای کنترل دیابت خود بودند.

با استفاده از مدل های آماری مختلف، اثرات کاهش وزن بررسی گردید. این کار با هدف شناسایی حداقل کاهش وزن مورد نیاز برای کاهش خطر مرگ و حوادث مهم قلبی عروقی مانند حوادث شریان کرونر، حوادث عروق مغزی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی و فیبریلاسیون دهلیزی، انجام شد.

دکتر علی امینیان، مدیر انستیتوی چاقی و متابولیک کلینیک کلیولند، و نویسنده اصلی این مقاله گفت: به دنبال جراحی متابولیک، به نظر می رسد کاهش خطر مرگ و عوارض عمده ی قلبی به ترتیب پس از حدود 5 درصد و 10 درصد کاهش وزن، حاصل می شود. در حالی که در گروه غیر جراحی، با از دست دادن تقریبا 20 درصد از وزن بدن، خطر مرگ و عوارض عمده ی قلبی عروقی کاهش می یابد.

دکتر Steven Nissen، مدیر ارشد علمی موسسه قلب، عروق و قفسه ی سینه در کلینیک کلیولند و نویسنده ارشد این مقاله، گفت: این مطالعه نشان می دهد که مزایای قلبی با کاهش وزن کمتر پس از جراحی متابولیک نسبت به کاهش وزن با استفاده از مداخلات سبک زندگی، حاصل می شود. یافته های این مطالعه حاکی از آن است جراحی متابولیک فواید سلامتی مهم دیگری را ارائه می دهد که مستقل از کاهش وزن پس از جراحی است.

مطالعه پیشگامانهSTAMPEDE ، اثرات مفید جراحی متابولیک بر کنترل قند خون را نشان داد. از آن زمان، مطالعات بعدی مزایای دیگری را علاوه بر کاهش وزن بدنبال جراحی متابولیک نشان دادند. در حقیقت، این تحقیق یک تحلیل ثانویه از یک مطالعه ی بزرگ است که نشان می دهد جراحی کاهش وزن با کاهش 40 درصدی خطر مرگ و عوارض قلبی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و چاق، همراه است.

محققان به مطالعه تغییرات فیزیولوژیکی دستگاه گوارش اصلاح شده با عمل جراحی، تأثیر آن بر ترشح هورمون ها و میکروبیوم ادامه می دهند. این تغییرات مفید ممکن است به مزایای قلبی عروقی و بقای بیشتر پس از جراحی متابولیک، مستقل از کاهش وزن کمک کند. برای درک بهتر مکانیسم های اساسی مزایای سلامتی جراحی متابولیک در بیماران چاق و مبتلا به دیابت نوع 2 ، تحقیقات بیشتری لازم است.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200923/Study-5-to-1025-of-surgically-induced-weight-loss-linked-with-cardiovascular-benefits.aspx