همکاری جراحان پا و عروق، مانع از قطع پا در بسیاری از موارد شده است

31 مه 2018- گروهی از جراحان متخصص، یک رویکرد جراحی جدید را ایجاد کرده اند که میزان قطع پا را حدود 23 درصد کاهش می دهد.
گروهی از جراحان پا و عروق از بیمارستان سلطنتی منچستر، با هدف رسیدگی به افزایش دو عارضه ی اصلی دیابت: بیماری شریانی و قطع عضو، از سه سال پیش یک تیم جراحی حفاظت از اندامهای انتهایی را تشکیل دادند که نتایج سلامت بیماران را به طور قابل توجهی تغییر داد.
مطالعه ی اخیر نشان داده است که چگونه این تیم انقلابی در این زمینه موفق بوده است، یافته های این مطالعه در Diabetic Foot Journal منتشر شده است.
پروفسور Paul Chadwick، مدیر بالینی دانشکده ی Podiatry و همکار نویسنده ی این مقاله گفت: ما اکنون شاهد وضعیتی هستیم که در آن قطع عضو در نتیجه ی زخم های پای دیابتی و غیر دیابتی تقریبا مشابه است.همکاری نزدیک بین جراحان پا و جراحان عروق سبب کاهش میزان قطع پا(آمپوتاسیونهای ماژور) در منچستر تا حدود 23 درصد در طی سه سال شده است.
مراقبت از پا به ویژه در افراد مبتلا به دیابت بسیار مهم است، زیرا کنترل ضعیف قند خون می تواند خطر ابتلا به مشکلات زخم پا و یا آسیب عصبی را افزایش دهد.به همین دلیل معاینات سالانه ی پا به کسانی که به دیابت مبتلا هستند، توصیه می شود.
در عین حال، بیماری شریانی یکی دیگر از عوارض دیابت است، و زمانی اتفاق می افتد که رگ های خونی در پاها مسدود و یا باریک می شوند.
پروفسور Chadwick افزود: تعداد زیادی از روشهای تخصصی جراحی پا باید بر روی بیمارانی با عروق آسیب دیده انجام شود، بنابراین همکاری جراحان پا و عروق برای تصمیم گیری مشترک بالینی، بهترین نتیجه را حاصل می کند. علاوه بر این، جراحی پا در حال حاضر به بخش مهمی از آموزش برای نسل بعدی جراحان عروق تبدیل شده است و آنها را با تکنیک های بازسازی جدیدی آشنا می کند که به نتایج بهتر برای بیماران منجر می شود.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/may/pioneering-surgical-team-reduce-leg-amputations-93241038.html