نگرانی در مورد ایمنی داروهای دیابت نوع 2 در هند

8 مارس 2018 - ایمنی بعضی از پرفروش ترین داروهای دیابت نوع 2 در هند، نگرانیهایی را در میان محققان ایجاد کرده است.
هند دارای یکی از بالاترین نرخ ابتلا به دیابت نوع 2 در جهان است، به همین منظور محققان اثربخشی و ایمنی پر فروش ترین داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری را در این کشور ارزیابی نمودند.
تیمهای تحقیقاتی از دانشکده ی بهداشت عمومی دانشگاه ماساچوست در ایالات متحده آمریکا و دانشگاه نیوکاسل در انگلستان بر اساس دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی (WHO)به ارزیابی اثربخشی داروهایی که ترکیبی از متفورمین و یک یا چند داروی دیگر هستند، پرداختند.
داروهای ترکیبی با دوز ثابت(FDC) معمولا به شکل قرص مصرف میشوند، این داروها برای کمک به مصرف راحتتر داروها ساخته می شوند زیرا از دو یا چند دارو با یک نسبت ثابت به فرم یک دوز تکی ساخته می شوند. پنج نوع از پرفروش ترینFDC های موجود در هند توسط شرکت های بزرگ چند ملیتی ساخته می شوند.
یافته های این تحقیق مربوط به یک تحقیق داوری است که هم اکنون در هند در حال انجام است.در سال 2016، دولت هند فروش 344 FDC تایید نشده را ممنوع کرد. این داروها یا هیچ گونه حمایت بالینی نداشتند و یا ایمنی مصرف آنها تایید نشده بود.
با این حال، این تصمیم بعد از سال 2016، توسط دادگاه عالی دولتی دهلی، لغو شد.دولت این تصمیم را مورد تجدید نظر قرار داد و به هیئت مشاوره فنی دارویی، شش ماه برای تجدید نظر در مورد این داروهای ممنوع شده فرصت داد.
نویسنده ی ارشد این مقاله Allyson Pollock ، از دانشگاه نیوکاسل، گفت: فقدان شواهد محکم در مورد این پنج داروی ترکیبی متفورمین، که پرفروش ترین داروها برای درمان دیابت نوع 2 در هند هستند، نگرانی عمیقی را ایجاد کرده است. ما می خواهیم داروهایی که پزشکان برای بیماران خود تجویز می کنند، ایمن و موثر باشند و با شواهدی واقعی و با انجام آزمایشات بالینی شفاف، به خوبی حمایت شوند.
کسانی که در این تحقیق شرکت دارند، می خواهند سازمان مرکزی کنترل استاندارد دارو که بر تمام داروها در هند نظارت می کند، شواهدی از ایمنی و اثربخشیFDC هایی که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرند، ارائه دهد.
محققان در نتیجه گیری خود اظهار داشتند که بررسی های ما کمبود های جدی را از نظر شواهد تایید شده برایFDC های متفورمین برای دیابت نوع 2 نشان می دهد و سوالاتی را در مورد نقش شرکت های چند ملیتی در تولید این محصولات برای فروش و استفاده از آنها مطرح می کند.این گزارش the British Medical Journal یا (BMJ) منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/mar/concern-over-type-2-diabetes-drug-safety-in-india-95974374.html