نوع واریته‌ی ژنتیکی می تواند تشخیص دیابت نوع 1 را در سنین مختلف زندگی تعیین کند

 12 سپتامبر 2017- بر اساس یک تحقیق جدید، داشتن نشانگرهای ژنتیکی متفاوت می‌تواند توضیح دهد که چرا افراد در سنین مختلف از جمله در بزرگسالی به دیابت نوع 1 مبتلا می‌شوند.

برخی گروه‌های ژنی با ابتلا به دیابت نوع 1 در ارتباط هستند و محققان بریتانیایی نشان دادند که خطر ابتلا به دیابت نوع 1، پس از 30 سالگی با خطر ابتلا به دیابت نوع 1 در کودکی متفاوت است.

 این مطالعه توسط محققان دانشگاه Exeter انجام شد، آنها به بررسی نقش الل‌های ژنی DR3 و DR4 که در کودکانی با افزایش خطر دیابت نوع 1 دیده می‌شوند، پرداختند.

محققان به مطالعه‌ی 120 هزار فرد از بیوبانک بریتانیا از زمان تولد تا سن 60 سالگی پرداختند، همه‌ی این افراد در گروه بالاترین خطر برای ابتلا به دیابت نوع 1 قرار داشتند.

 تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که ژنوتیپ‌هایی که بالاترین خطر را در بردارند در 6.4 درصد از جمعیت بریتانیا وجود دارند و منجر به 61 درصد از تمام موارد ابتلا به دیابت نوع 1 می شوند. تفاوت قابل توجهی از نظر احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 و متوسط سن تشخیص بیماری وجود داشت، این تفاوت به ژنوتیپ‌ها بستگی دارد، بطوریکه احتمال ابتلا به دیابت نوع 1 در طول عمر افرادی که حامل ژنهای DR3/DR4  هستند، 42 درصد بیشتر است، در حالیکه این رقم برای افرادی که حامل اللهای DR4/DR4  هستند، 3.5درصد و برای افرادیکه حامل ژنهای DR3/DR3هستند 1.2درصد بیشتر است. به طور قابل توجهی، 71 درصد از تشخیص دیابت نوع 1 مرتبط با ژنوتیپ DR4/DR4 ، در افراد بالای 30 سال صورت می گیرد.

نویسندگان این مقاله گفتند: درحالیکه هر سه نوع این ژنوتیپهای اصلی باعث افزایش خطر ابتلا به T1Dدر طول زندگی می شوند، آنالیز جمعیتی برای اولین بار نشان داد که ژنوتیپ DR3/DR4 بطور قابل توجهی افراد را در سنین بالای30 سال مستعد ابتلا به دیابت می‌کند و حاملان این نوع ژنوتیپ، دارای بالاترین خطر برای ابتلا به دیابت  نوع 1 در بزرگسالی( پس از 30 سالگی) هستند.

شواهد آشکاری وجود دارد که نشان می‌دهد دیابت نوع 1، پس از 30سالگی فقط یک نسخه‌ی تأخیری از دیابت نوع 1 قبل از 30 سالگی نیست، کارهای تحقیقاتی بیشتری برای درک این تفاوت‌ها مورد نیاز است. یافته‌های این تحقیق در نشست سالانه‌ی انجمن اروپایی مطالعات دیابت (EASD) در لیسبون پرتغال ارائه گردید.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/genetic-variants-could-explain-type-1-diabetes-diagnoses-in-later-life-90675138.html