نوشابه های رژیمی با خطر نابینایی در افراد دیابتی ارتباط دارد

8 ژانویه 2018- یک مطالعه ی جدید نشان داد که نوشیدن نوشابه ی رژیمی ممكن است خطر ابتلا به نوع شدید بیماری چشمی دیابتی را كه می تواند منجر به نابینایی شود، افزایش دهد.

این مطالعه که در مجله ی Clinical and Experimental Ophthalmology منتشر شده است، اولین مطالعه ای است که ارتباط بین نوشیدنی های گاز دار غیر الکلی و آنچه که به نام رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیک نامیده می شود را ارزیابی کرده است.

دکتر Eva Fenwick نویسنده ی این مقاله و فلو تحقیقات بالینی در موسسه تحقیقات چشم سنگاپور و استادیار دانشکده پزشکی Duke-NUS در سنگاپور گفت: در نمونه ی بالینی ما از افراد مبتلا به دیابت، مصرف بیش از چهار قوطی یا 1.5 لیتر نوشابه ی رژیمی در هفته با افزایش دو برابری خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو، همراه بود. در این مطالعه، نتایج مشابهی در میان افرادی که از نوشابه های معمولی، یا نوشیدنی های شیرین قندی استفاده می کردند، مشاهده نشد.

پرفسور Fenwick می گوید: ما به مطالعات بیشتری برای تعیین اینکه نوشیدنی های گازدار جایگزین های ناسالمی برای نوشیدنی های شیرین قندی هستند، نیاز داریم.

نوشیدنی های رژیمی به عنوان جایگزینهای سالم تری نسبت به نوشابه های معمولی به فروش می رسند، در حالیکه شواهد رو به رشد نشان می دهد که شیرین کننده های مصنوعی نیز ممکن است به سلامتی افراد آسیب برسانند. تحقیقات پیشین بر روی نوشابه های رژیمی نشان داد که مصرف این نوع از نوشابه ها با خطر بالاتر برای ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته مغزی مرتبط است.

برخی محققان معتقدند که نوشابه های رژیمی ممکن است بدن را گمراه کنند، با مصرف این نوشابه ها بدن تصور می کند که انرژی بیشتری نسبت به مقدار واقعی مصرف کرده است. این وضعیت ممکن است در بلندمدت باعث افزایش گرسنگی و مصرف کالری بیشتر شود.

در این مطالعه 609 فرد بزرگسال - 73 فرد مبتلا به دیابت نوع 1، 510 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و 26 فرد مبتلا به دیابت با نوع نامعلوم – که به یک بیمارستان چشم بین سالهای 2009 تا 2010 مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی شرکت کنندگان 64.6 سال بود. این افراد در پروژه ی مدیریت دیابت، که مطالعه ای بر روی بزرگسالان انگلیسی زبان مبتلا به دیابت در ملبورن استرالیا بود، شرکت داشتند.

شرکت کنندگان در طی پاسخ به یک پرسشنامه ی متشکل از 145 سوال، به سوالاتی که در مورد مقدار مصرف بسیاری از نوشیدنی های گازدار مطرح شده بود، پاسخ دادند. از مجموع نمونه ها، 46.8٪ نوشیدنی های معمولی و 31.2٪ نوشیدنی های رژیمی می نوشیدند. تقریبا یک چهارم از افراد شرکت کننده به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو مبتلا بودند.

محققان دریافتند افرادی که بیش از چهار وعده در هفته، نوشابه های رژیمی 12 اونسی می نوشیدند، 2.5 برابر بیشتر به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو مبتلا بودند. محققان نتایج را برای مواردی که معمولا سبب ایجاد رتینوپاتی دیابتی می شوند، نظیر مدت زمان ابتلا به دیابت، سیگار کشیدن و شاخص توده بدنی تنظیم کردند. در کسانی که به طور مرتب نوشیدنی های شیرین قندی استفاده می کردند، چنین ارتباطی مشاهده نشد.

پرفسور Fenwick گفت: یافته های ما نشان می دهد که نوشابه های گازدار معمولی با افزایش خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو ارتباط ندارند، البته این نتیجه ممکن است به دلیل تعداد کم افراد شرکت کننده ای باشد که بمیزان زیاد از نوشابه های گاز دار معمولی استفاده می کردند. ما مجبور شدیم رده ی مصرف بالا را با رده ی ​​مصرف متوسط ادغام کنیم و این موضوع ممکن است "ارتباط واقعی" را از بین برده باشد. اگرچه نتایج مطالعات ما باید با در نظر گرفتن محدودیت های مختلف تفسیر شود، اما این شواهد به شواهد در حال رشد در مورد اثرات مضر نوشیدنی های رژیمی بر طیفی از نتایج سلامت، از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت و متابولیسم سندرم، افزوده شد.

با توجه به این که نوشیدنی های رژیمی به عنوان یک جایگزین سالم برای نوشابه های معمولی در نظر گرفته می شوند، پزشکان و بیماران باید آگاه باشند که نوشیدنی های رژیمی ممکن است بدون خطر نباشند.

منبع:

https://www.webmd.com/diabetes/news/20190108/diet-soda-linked-to-risk-for-diabetic-blindness#2