نتایج یک سال مطالعه ی برنامه یLow Carb  در مجله ای با داوری دقیق منتشر شده است

6اوت 2018 - بر اساس یک بازنگری جدید، برنامه کم کربوهیدرات(The Low Carb Program) برای بهبود سلامت افراد مبتلا به دیابت نوع 2 موثر است.
در گزارش مجله ی تحقیقات اینترنت پزشکی(Medical Internet Research) آمده است که کنترل بهتر قند خون، کاهش وزن و کاهش وابستگی به داروهای کاهنده ی قند خون از مزایای برنامه ی کم کربوهیدرات هستند.
این بازنگری توسط  پرفسور Laura R Saslow از دانشگاه میشیگان رهبری شد و شارلوت سامرز مدیر اجرایی Diabetes.co.uk و دکتر Unwin، یکی از پزشکان پیشرو در نوآوری در انگلستان و عضو هیئت مشاوره ی دیابت بریتانیا، از نویسندگان این مقاله بودند.
هدف نویسندگان، ارزیابی نتایج یک ساله ی برنامه کم کربوهیدرات است که یک مداخله بهداشتی دیجیتالی است که در روز جهانی دیابت در سال 2015 راه اندازی گردید. این برنامه به افراد به ویژه به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا در معرض خطر دیابت نوع 2(پیش دیابت) برای تبعیت از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و دارای چربی سالم فراوان، با هدف بهبود سلامت آنها، کمک می کند.
شرکت کنندگان مبتلا به دیابت نوع 2 به صورت تصادفی انتخاب شدند تا در طول یک سال پیوستن به این برنامه ، برای کنترل کلی قند خون و کاهش وزن- به ویژه کسانی که تمامی 10 مرحله ی این برنامه را تکمیل کرده اند-، تحت نظارت قرار گیرند.
از میان 743 شرکت کننده که زمان شروع این برنامه دارای  HbA1c 6.5 درصد یا بالاتر بودند؛ 26.2 درصد افراد توانستند HbA1c خود را بدون مصرف هیچ داروی کاهنده ی گلوکز یا فقط با مصرف متفورمین کاهش دهند.در میان کسانی که حداقل از یک داروی دیابت قبل از مطالعه مصرف کردند، 40.4 درصد توانستند یکی از اکثر این داروها را کاهش دادند.
تقریبا نیمی از همه شرکت کنندگان توانستند حداقل 5٪ از وزن بدن خود را از دست بدهند و کسانی که دارای HbA1c بالایی در ابتدای برنامه بودند، پس از اتمام برنامه، به طور متوسط ​​6.9درصد از وزن خود را از دست دادند.این گروه همچنین کاهش بیشتری را در مقدارHbA1c   خود تجربه کردند.
نویسندگان نوشتند: به خصوص برای شرکت کنندگانی که به طور کامل در این برنامه شرکت کردند، -یک برنامه آنلاین که رژیم غذایی کم کربوهیدرات را به بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 آموزش می دهد- کنترل گلیسمیک بهبود بیشتری داشت، و این برنامه در کاهش وزن و کاهش داروهای کاهنده ی قند خون در این افراد بسیار موثر بود.
خانم سامرز افزود: من بسیار افتخار می کنم که تاثیر برنامه کم کربوهیدرات را که برای شرکت عموم در کل جهان آزاد است، مشاهده می کنم و واقعا به اشتراک گذاشتن نتایج یک ساله ی این برنامه هیجان انگیز است.
تاکنون بیش از 360،000 نفر در برنامه Low Carb ثبت نام کرده اند، این برنامه جوایز متعددی را به دست آورده است و در اوایل سال جاری گواهینامه ی CE و QISMET را برای تجویز در NHS کسب کرد.

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/aug/low-carb-program-one-year-health-outcomes-published-in-peer-reviewed-journal-99015075.html