نارضایتی نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 از تصویر بدنی خود و اختلالات تغذیه ای

 8 سپتامبر 2017- بر اساس تحقیقی که توسط محققان دانشگاه Deakin در استرالیا انجام شد، بخش بزرگی از نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1، بویژه دختران، با DEB یا disordered eating behaviours(رفتارهای بی نظمی در خورد و خوراک)  درگیر هستند  و از شکل بدنی  خود راضی نیستند. دراین مقاله آمده است 88 درصد از دختران استرالیایی مبتلا به دیابت نوع 1 تمایل دارند که لاغرتر شوند و 76 درصد از پسران از شکل بدن خود رضایت ندارند. با این حال تنها 43 درصد از پسرها به طورخاص خواهان کاهش وزن هستند. همچنین در هر دو گروه پسران و دختران، بین فرکانس پرخوری غذا، هموگلوبین A1c، از قلم انداختن تزریق انسولین و شاخص توده ی بدنی ارتباطی وجود دارد.

 این یافته‌ها بر اساس بررسی مجدد یک نظر سنجی از مشکلات غذایی در دیابت بدست آمده است، که در سراسر استرالیا بنام DEPS-R بصورت آنلاین انجام شد.

 اصطلاح disordered eating یا "خورد و خوراک مختل شده" به مجموعه‌ای از رفتارهای غیر طبیعی در خوردن غذا اطلاق می‌شود که در آن غذا خوردن به نحوی دچار اختلال می‌شود و می‌تواند منجر به الگوهای ناسالم تغذیه‌ای مانند رژیم‌های غذایی با محدودیت شدید، خوردن اجباری و صرفنظر از برخی وعده‌های غذایی می‌شود. تفاوت بین خورد و خوراک مختل شده( disordered eating) و اختلال در خورد وخوراک(eating disorder) در شدت و فرکانس این رفتارها می باشد.

این نظر سنجی توسط 477 نوجوان  13تا 19 ساله تکمیل گردید، همه‌ی این افراد بیش از 12 ماه به دیابت نوع 1 مبتلا بودند. داده‌های بدست آمده از آزمون BMI-SMT که توسط 431 فرد جوان تکمیل شده باشد، نیز دراین تحقیق بررسی گردید.

محققان نتیجه‌گیری نمودند که بخش بزرگی از نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 بویژه افراد مونث دارای رفتارهای خورد وخوراک مختل شده یا DEBهستند و به طور مشابه، میزان بالایی از این افراد از تصویر بدنی خود ناراضی بودند. گرچه شکل بدنی ایده‌آل بر اساس جنسیت متفاوت بود.

 با توجه به سطح بالایی از DEB گزارش شده توسط افراد و الگوهای وابسته به جنسیت در مورد نارضایتی از شکل بدن، باید در آینده اثر بخشی غربالگری معمولی DEB و در نظر گرفتن رویکرد مراقبتی مرحله‌ای بررسی شود. نتایج این تحقیق درمجله‌ی Eating Disordersمنتشر شد.

 اختلال درخورد وخوراک یا اختلالات تغذیه‌ای برای افراد مبتلا به دیابت می‌تواند خطرناک باشد زیرا اینگونه رفتارها می‌تواند بر مقدار قندخون این بیماران تأثیر گذاشته و خطر ابتلا به عوارض دیابت را افزایش دهد.

اگر شما به این گونه اختلالات تغذیه‌ای مبتلا هستید یا کسی را می‌شناسید که از این اختلالات رنج می برد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. انجمن‌های دیابت، مکانهای خوبی برای حمایت از افراد مبتلا به دیابت است، شما می‌توانید در جلسات گروهی در مورد چالش‌هایی که در زندگی با آن روبرو هستید  از جمله چالش‌ها و اختلالات تغذیه‌ای صحبت کنید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/body-image-and-eating-problems-linked-to-teenagers-with-type-1-diabetes-90334576.html