ناباروری با افزایش خطر مرگ ارتباط دارد

مطالعه‌ی محققان دانشکده‌ی پزشکی Perelman در دانشگاه پنسیلوانیا نشان دادند که بین باروری و مرگ‌ و میر کلی ارتباطی وجود دارد، ناباروری همچنین خطر مرگ بر اثر سرطان سینه و دیابت را  افزایش می‌دهد. بر اساس یک مطالعه‌ی جدید، خطر مرگ در زنانی با سابقه‌ی ناباروری، نسبت به زنانی که با چنین مشکلی روبرو نیستند، ده درصد بیشتر است. در این مطالعه ارتباط بین ناباروری و مرگ ‌و میر وهمچنین علل خاص مرگ ‌و میر بررسی گردید. نتایج این مطالعه  نشان داد زنانی با سابقه‌ی ناباروری با افزایش 20 درصدی خطر مرگ ‌و میر مرتبط با سرطان مواجه هستند.

نتایج این مطالعه در کنفرانس و نمایشگاه سالانه جامعه‌ی پزشکی باروری آمریکا در سن آنتونیو در تگزاس ارائه شد. نویسنده‌ی ارشد این مقاله دکتر Natalie Stentz گفت: در حالیکه ارتباط  ناباروری و سلامت کلی در جمعیت مردان مشخص شده است، تاکنون رابطه ی بین باروری زنان و سلامت عمومی آنها به اندازه‌ی کافی مورد بررسی قرار نگرفته است. اگرچه ما هنوز نمی‌توانیم علت ارتباط بین ناباروری و مرگ ‌و میر را توضیح دهیم اما ممکن است ناباروری شاخص اولیه‌ای از اختلالات غدد درون ریز یا اختلالات التهابی در طول زمان باشد، که منجر به مشکلات بهداشتی دراز مدت مانند بدخیمی و دیابت می‌شود.

 در تحقیق اخیر، اطلاعات مرتبط با 78214 زن که در کارآزمایی غربالگری سرطان پروستات، ریه، کولورکتال و تخمدان (PLCO) در موسسه‌ی ملی سرطان شرکت داشتند، بررسی و آنالیز گردید. شرکت کنندگان در این مطالعه در فاصله‌ی سالهای 1992 تا 2001 در این کارآزمایی ثبت نام کرده و بمدت 3 سال یا تا پایان مطالعه یا تا زمان مرگشان تحت نظارت قرار گرفتند. بر اساس  داده‌های جمع ‌آوری شده در این  مطالعه، محققان تأثیر ناباروری گزارش شده توسط بیماران را (عدم توانایی برای بارداری برای یک سال یا بیشتر) بر روی مرگ‌ و میر به همه‌ی دلایل و علت اصلی مرگ بررسی کردند.

میزان ناباروری در جمعیت مورد مطالعه 14.5درصد اعلام شد، با تکمیل دوره‌ی پیگیری، احتمال فوت زنان نابارور 10 درصد بیش از زنانی بود که به راحتی باردار می‌شدند. با این حال نویسندگان خاطر نشان کردند که سن مرگ‌ در هر دو گروه از زنان مشابه بود. در هنگام  بررسی سرطانهای تولید مثلی، نویسندگان اشاره کردند درحالیکه در بیماران نابارور احتمال مرگ به دلیل سرطان سینه 44 درصد بیشتر بود، اما ناباروری با افزایش خطر سرطان تخمدان و مرگ به دلیل سرطانهای تخمدان و اندومتر ارتباطی نداشت.

علاوه بر این، در زنان نابارور، احتمال مرگ به دلیل دیابت، 70 درصد بیش از افراد بارور بود علیرغم اینکه شیوع دیابت در هر دو گروه مشابه بود.

 Stentz گفت: این نتایج سوالات مهمی را در مورد اثرات دراز مدت ناباروری مطرح می‌کند: اینکه آیا این خود ناباروری است که موجب افزایش این خطرات می‌شود یا یک وضعیت زمینه‌ای مستعد کننده‌ی فرد به ناباروری مسئول این خطرات است؟ با این حال او اضافه کرد که از آنجایی که ناباروری در سالهایی که انتظار می‌رود زن باردار شود، تشخیص داده می‌شود یعنی سالها قبل از رسیدن به پیری و پایان زندگی، بنابراین مطالعه ی ارتباط بین باروری و سلامت در سطح یک جمعیت، به دلیل طولانی بود زمان پیگیری، دشوار است.

او افزود: مطمئناً مطالب زیادی هنوز مورد مطالعه قرار نگرفته است- از جمله اینکه چگونه درمانهای بارداری و باروری می‌تواند بر مرگ‌ ومیر در مراحل بعدی زندگی تأثیر گذارند- اما نتایج ما این واقعیت را پررنگ کرده است که سابقه‌ی ناباروری  واقعاً با سلامت دراز مدت زنان در زندگی ارتباط دارد و این مسئله فرصت‌های بالقوه‌ای را برای غربالگری و یا مدیریت پیشگیرانه برای زنان نابارور و ارائه  دهندگان  خدمات بهداشتی به زنان از جمله پزشکان عمومی فراهم می‌کند.

 منبع خبر:

www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171101141635.htm