میزان ابتلا به عفونت ملتحمه ی چشم در افراد مبتلا به دیابت بالاتر است

 9 ژانویه 2017- در مطالعه ‌ای با حضور بیش از یک میلیون نفر مشخص گردید که احتمال ابتلا افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به ورم ملتحمه (conjunctivitis) 60 درصد بیش از افرادیست که به این بیماری مبتلا نیستند.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز در معرض خطر بالاتری برای عفونت‌های چشمی تا حدود 11 درصد نسبت به افراد غیردیابتی قرار دارند.

محققان دانشگاه Surrey می‌گویند: شاید این افزایش به دلیل مراجعه‌ی بیشتر افراد دیابتی به متخصص چشم ‌پزشک برای عوارض چشمی و دریافت بیشتر نسخه‌های ضدمیکروبی باشد، به همین دلیل اطلاعات ثبت شده از این افراد بیش از افراد سالم است. با این حال حتی با توجه به این امکان، باز هم این داده‌ها از این فرضیه پشتیبانی می کند که "ورم ملتحمه در افراد مبتلا به دیابت شایع ‌تر است". با این حال به نظر نمی‌رسد بالا بودن قند خون عامل مستعد کننده‌ی اصلی برای عفونت‌های چشمی در این افراد باشد.

 محققان میزان عفونت‌های چشمی را در طول 6 سال در میان افراد مبتلا به دیابت و افراد غیر دیابتی  برای بررسی تأثیر کنترل گلایسمیک بر عفونت‌های چشمی بررسی کردند. آنها دریافتند که افزایش خطر ابتلا به ورم ملتحمه - نه سایر بیماریهای چشمی که آنها بررسی نموده‌اند نظیر بلفاریت و سلولیت  پری اوربیتال- در این افراد بیش از افراد سالم است.

 این مطالعه در مجله‌ی Diabetes Care منتشر شد، هدف از این مطالعه آزمایش این نظریه بود که آیا  افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 در معرض خطر بیشتری برای التهاب ملتحمه هستند؟

تعداد 938440 نفر در این مطالعه بررسی شدند که از میان آنها 3273 نفر به دیابت نوع 1 و 45311 نفر به دیابت نوع 2 مبتلا بودند. این مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به ورم ملتحمه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به میزان 61 درصد و برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 به میزان 11 درصد از افراد سالم بیشتر است.

محققان نتیجه‌گیری نمودند که خطر ابتلا به ورم ملتحمه برای افراد مبتلا به دیابت بیشتر است، آنها می‌گویند: تشخیص بیشتر ورم ملتحمه و تجویز بیشتر داروهای ضد میکروبی چشم برای افراد مبتلا به دیابت ممکن است بخشی به دلیل افزایش گرایش این جمعیت برای مراجعه به متخصص چشم و مشورت با چشم پزشکان باشد.

نویسندگان مقاله گفتند: ما شواهدی برای این ادعای شایع که دیابت با افزایش بروز سایر عفونت‌های چشمی مرتبط است و همچنین شواهدی در این مورد که کنترل گلایسمیک دارای هر گونه تأثیری  بر بروز عفونت چشمی است، نیافتیم.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/jan/eye-infection-rates-higher-in-people-with-diabetes,-study-suggests-99424943.html