موفقیت مینی پمپ داروی GLP-1 در کاهش قند خون

 8 ژانویه 2018- یک مطالعه ی 9 ماهه نشان داد که مینی پمپ ITCA 650 که داروی آگونیست گیرنده ی GLP-1را بدون نیاز به تزریق به بیمار ارائه می دهد در کاهش قندخون و کاهش وزن بسیار موفق بوده است. این مینی پمپ کوچک توسط شرکت Intarcia Therapeutics ساخته شده است و از سیستم تحویل داروی  Medici استفاده می کند که شامل یک ابزار بسیار کوچک قابل کاشت در زیر پوست است. این ابزار اندازه ای کوچکتر از یک سوزن دارد و قادر است داروی exenatide را برای 3 تا 6 ماه بدون نیاز به جایگزینی در اختیار بیمار قرار دهد.

Exenatide یک داروی آگونیست گیرنده ی GLP-1است که برای افراد مبتلا دیابت نوع 2 تحت نام های Byetta و Bydureon بشکل تزریقی عرضه می شود.  Exenatide به بهبود میزان قند خون پس از غذا از طریق افزایش ترشح انسولین و مهار ترشح گلوکاگون پس از صرف غذا کمک می کند. این دارو همچنین از طریق کند نمودن هضم و کاهش اشتها به کاهش وزن کمک می نماید.

داروهای آگونیست GLP-1 داروهای موثری هستند اما نیاز به تزریق منظم دارند. برخی از افراد خود را با تزریق تطبیق می دهند اما بسیاری دیگر استفاده از قرص های خوراکی را ترجیح می دهند. مزیت این مینی پمپ، عدم نیاز به تزریقات منظم دارو است این مینی پمپ بصورت خودکار عمل می کند و بیمار نیازی به بخاطر سپردن زمان تزریق دارو ندارد.

 در این مطالعه 60 بیمار بالغ مبتلا به دیابت نوع 2 که میزان هموگلوبین A1cآنها بین 10 تا 12 درصد و نمایه ی بدنی همه ی این افراد بیش از 25kg/m2 بود، شرکت داشتند.

در زیر پوست افراد شرکت کننده در ابتدای تحقیق مینی پمپ ITCA 650 قرار داده شد. این پمپ برای تحویل 20 میکروگرم داروی exenatide در روز برای 13 هفته ی اول و سپس تا 60 میکروگرم در روز برای 26 هفته ی بعدی تنظیم شد. مقدار هموگلوبین A1c و وزن بدن افراد شرکت کننده پس از 9 ماه( 39 هفته) ارزیابی گردید.

 نتایج نشان داد متوسط کاهش HbA1c برابر با 2.8  درصد بوده است. نه نفر از هر ده شرکت کننده کاهشی برابر یا بیش از 1 درصد را در مقدار HbA1c خود تجربه کردند. علاوه بر این، یک نفر از هر 4 نفر توانستند مقدار هموگلوبینA1c  خود را به زیر 7 درصد برسانند.

درمقایسه با تأثیر دارو بر کاهش قندخون، تأثیرات آن بر وزن بدن کاهش متوسطی معادل 1.2  کیلوگرم را نشان داد. عوارض جانبی در طول مطالعه شامل: تهوع، اسهال، استفراغ و سردرد بود،  این عوارض درمیان افراد تحت درمان با داروهای آگونیست GLP-1 شایع است. اما خبر خوب این است که از عوارض جانبی در طول تحقیق بتدریج کاسته شد. تنها یک نفر از  هر 15 شرکت کننده مجبور به ترک مطالعه شدند. این تحقیق فاز سوم از این مطالعه بود و نتایج امیدوار کننده ای را در مورد اثر بخشی این درمان برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که در چالش با تنظیم قند خون خود هستند، ارائه داد.

 نتایج این مطالعه بصورت آنلاین در Diabetes Care journal منتشر گردید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2018/jan/tiny-glp-1-drug-mini-pump-performs-strongly-in-reducing-blood-sugar-levels-90872579.html