مطالب به روز شده برای افراد آسیب پذیر در مقابل Coronavirus

16 مارس 2020 - ویروس COVID-19 باعث اعلام وضعیت اضطراری سلامت در سطح بین المللی شده است. در روزهای اخیر بطور مکرر گفته شده است که چنانچه افراد مبتلا به دیابت در معرض کروناویروس قرار گیرند، ممکن است آسیب پذیرتر از افراد غیر دیابتی باشند. اما با اقدام معقول در سراسر کشور، روند ابتلا به ویروس می تواند به تاخیر بیفتد و حتی متوقف شود.

وزارت بهداشت به کسانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از کرونا ویروس (COVID-19) هستند، پیروی از اقدامات اجتماعی بمنظور توقف انتشار این عفونت را بطور سختگیرانه تر توصیه کرده است. این افراد شامل: افراد 70 ساله و بالاتر (صرف نظر از ابتلا به یک بیماری زمینه ای) و بزرگسالان زیر 70 سال با یک بیماری اساسی شامل دیابت، بیماریهای مزمن تنفسی (طولانی مدت) مانند آسم ، بیماری انسداد مزمن ریوی(COPD) ، آمفیزم یا برونشیت، بیماری مزمن قلبی، بیماری مزمن کلیوی، افراد دارای اضافه وزن شدید، زنان باردار و تمامی کسانی که به آنها توصیه می شود هر سال به دلایل پزشکی، واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

مركز كنترل بیماریها بر اساس داده های مربوط به بیش از 44000 فرد مبتلا به این بیماری در روزهای اولیه عفونت در چین، اعلام کرد: در حالی که میزان تلفات افراد فاقد بیماریهای اساسی 9/0 درصد بود، اما مشاهده می شود که مبتلایان به دیابت در معرض خطر بیشتری بودند( 7٪ ) و برای افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی این خطر بالاتر( 10.5٪ ) بوده است که به شدت بیانگر این موضوع است که افراد مبتلا به بیماری های اساسی طولانی مدت، در برابر coronavirus آسیب پذیرتر هستند.

این بدان معناست که اگر شما به دیابت یا یک بیماری طولانی مدت دیگر مبتلا هستید، یا به دلیل سن خود در معرض خطر قرار دارید، باید تمام اقدامات احتیاطی را به دقت و با شدت بیشتر رعایت کنید.

چه کارهایی می توانید انجام دهید؟

مانند بسیاری از بیماری های تنفسی، کروناویروس از طریق قطرات ریز (tiny droplets) از طریق عطسه، سرفه یا حتی صحبت کردن در محیط پخش می گردد. این ویروس می تواند چندین ساعت بر روی سطوح -حتی به اندازه یک روز یا بیشتر در شرایط مناسب- باقی بماند. هنگامی که این قطرات وارد بدن می شوند، افراد جدید را آلوده می کنند، به همین دلیل توصیه می شود که دست ها را به طور کامل و مرتب بشویید و از لمس صورت، دهان، چشم ها و بینی خود پرهیز کنید.

علاوه بر این، فاصله ی خود را با افراد به میزان حداقل 1 متر (سه قدم) حفظ کنید، بهداشت تنفسی خود را به خوبی رعایت کنید. هنگام عطسه یا سرفه، بینی و دهان خود را بپوشانید، از دستمال کاغذی بهنگام سرفه یا عطسه استفاده کرده و فوراً آن را در سطل درب داری بیاندازید، چنانچه دستمال کاغذی در دسترس شما نبود دستتان را از آرنج خم کرده و جلوی دهان خود را بگیرید تا قطرات تنفسی شما در محیط پخش نشود. دستهایتان را مرتباً با صابون و آب یا الکل 70 درصد بشویید.

مبتلایان به دیابت نوع 1 و نوع 2 می توانند با استفاده از دستگاه قند سنج خانگی با آزمایشات مکرر بر سطح قند خون خود نظارت کنند. با انجام تعداد بیشتری آزمایش، شما می توانید تصویری واضح تر از چگونگی واکنش قند خون خود بدست آورید، این کار به شما فرصت می دهد تا مدیریت دیابت خود را بهبود بخشید. توجه کنید که بهتر است نوارهای آزمایش قند خون بیشتری را نسبت به همیشه در خانه داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کنترل دیابت در طول بیماری، مطلب"دیابت و بیماری" را در ستون سمت راست سایت دیابت طبرستان مطالعه کنید.

لطفا در نظر داشته باشید، که تمامی خبرها منفی نیستند، اخیرا خبری در مورد اندرو اودوایر، مردی که به دیابت نوع 1 مبتلا می باشد، منتشر گردید. وی پس از شیوع ویروس در سفر به ایتالیا در ماه فوریه ، به این عفونت مبتلا شد اما هم اکنون بطور کامل بهبود یافته است. اگر احساس استرس یا اضطراب دارید، قدم بزنید یا اقداماتی را برای آرام ماندن خود انجام دهید، زیرا اضطراب شما را آسیب پذیرتر می کند.

در اکثر کشورها برای راهنمایی افرادی با علایم عفونت کرونا ویروس، سایتها، شماره های تماس یا اپلیکیشن هایی معرفی شده اند، در ایران لینک زیر برای غربالگری افراد معرفی شده است. شما می توانید با مراجعه به آن و ثبت اطلاعات خود راهنمایی لازم را دریافت کنید:

salamat.gov.ir

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2020/mar/update-for-those-vulnerable-to-coronavirus.html