مصرف یک تخم مرغ در روز با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان ارتباط دارد

6 فوریه 2019- تحقیقات نشان می دهد مصرف یک تخم مرغ در روز با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مردان ارتباط دارد. این ارتباط توسط محققان فنلاندی شناسایی شد. برخی مطالعات قبلی نشان داده اند که مصرف تخم مرغ باعث بهبود مقاومت به انسولین می شود، در حالی که یافته های سایر مطالعات به مزایای تخم مرغ برای سلامت قلب اشاره می کنند.

تیم تحقیقاتی دانشگاه فنلاند شرقی تأکید می کند که هیچ نتیجه گیری علی و معلولی از این مطالعه نمی توان استنباط نمود، اما این تحقیق نشان می دهد که ترکیبات خاص موجود در تخم مرغ می توانند تاثیری پیشگیرانه علیه دیابت نوع 2 داشته باشند.

نویسندگان گفتند: تخم مرغ یک منبع غنی از ترکیبات مختلف زیست فعال مانند کاروتنوئیدها و کولین است که اثرات مثبتی برای مثال بر مقاومت به انسولین، التهاب و اکسیداسیون لیپید و متابولیسم دارند.

در مجموع 2682 مرد که در فاصله ی سالهای 1984 تا 1989، بین 42 تا 60 سال سن داشتند، برای این مطالعه انتخاب شدند. محققان با استفاده از پرسشنامه های غذایی، مصرف روزانه ی تخم مرغ هر شرکت کننده را تعیین کردند.

پس از زمان 19 سال پیگیری بطور متوسط ، 432 مرد به دیابت نوع 2 مبتلا شدند. سپس تعداد 264 نفر از افراد شرکت کننده با شاخص توده بدنی (BMI) بین 20 تا30 به چهار گروه تقسیم شدند تا محققان بتوانند مصرف تخم مرغ آنها را بیشتر بررسی کنند.

این بررسی نشان داد که خوردن میانگین یک تخم مرغ در روز به عنوان بخشی از الگوی غذایی و شیوه زندگی سالم تاثیر بیشتری بر پیشگیری از دیابت نوع 2 نسبت به خوردن دو تخم در هفته دارد.

 اسید آمینه ای به نام تیروزین با افزایش دو برابری خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در طول پیگیری همراه بود، خطر ابتلا به دیابت نوع 2 با یک ترکیب ناشناخته ی دیگر، بیشتر تحت تاثیر قرار می گرفت و غلظت هر دوی این ترکیبات در مردانی که تخم مرغ کمتری می خوردند، بیشتر بود.

محققان در پی تحقیق برای درک این ارتباط، اظهار داشتند که کلسترول تغذیه ای نقش مهمی در این رابطه ندارد. در عوض، ترکیبات موجود در تخم مرغ ممکن است در این ارتباط نقش داشته باشند، اما آنها تاکید کردند که برای توضیح این رابطه، تحقیقات بیشتری لازم است.

یافته های این تحقیق به صورت آنلاین در مجله ی تغذیه ی مولکولی و تحقیقات غذایی( Molecular Nutrition & Food Research) منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/feb/one-egg-a-day-linked-with-reduced-type-2-diabetes-risk-in-men-94913463.html