مصرف نوشیدنی های بدون کالری توسط کودکان و نوجوانان تاثیری بر کاهش میزان کالری دریافتی آنها ندارد

2  مه 2019-یک مطالعه ی جدید نشان داد کودکان و نوجوانانی که نوشیدنی های شیرین کم کالری یا بدون کالری مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که آب می نوشند حدود 200 کالری اضافه تر در روز انرژی دریافت می کنند که حدودا مشابه با کالری مصرف نوشیدنی های شیرین قندی توسط جوانان است.

دکتر Sylvetsky، استادیار علوم ورزش و تغذیه در دانشگاه جورج واشنگتن، و نویسنده ی اصلی این مقاله، گفت: این نتایج، نوشیدنی های رژیمی یا نوشیدنی های شیرین کم کالری را از نظر کمک به کاهش دریافت کالری و کاهش وزن به چالش می کشد. یافته های ما نشان می دهد که آب باید به عنوان بهترین انتخاب به کودکان و نوجوانان توصیه شود.

مطالعات قبلی Sylvetsky و همکارانش نشان داده بود که کودکان و نوجوانان، اغلب از شیرین کننده های کم کالری نه تنها در نوشابه های رژیمی بلکه در انواع مختلفی از آبمیوه های کم کالری و نوشیدنی های ورزشی، و همچنین مواد غذایی و میان وعده ها استفاده می کنند. مطالعه ای که در سال 2017 انجام گردید، نشان می دهد که مصرف شیرین کننده های کم کالری توسط کودکان و نوجوانان از سال 1999 تا 2012 به میزان 200 درصد افزایش یافته است. با وجود افزایش محبوبیت آنها، محققان هنوز نمی دانند که چگونه این شیرینی ها بر میزان کل انرژی دریافتی تاثیر می گذارند و این که آیا آنها برای مدیریت وزن آنطور که ادعا می کنند، مفید هستند؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، Sylvetsky و همکارانش، مصاحبه های رژیمی 7،026 کودک و نوجوان شرکت کننده در بررسی ملی بهداشت و تغذیه که از سال 2011 تا 2016 ثبت شده بود، را بررسی کردند. کودکان و نوجوانان تمام غذاها و نوشیدنی هایی را که در طول یک دوره ی 24 ساعته مصرف کرده بودند، در طی این نظرسنجی اعلام کردند. تیم تحقیقاتی در این گزارشات بر مصرف نوشیدنی های شیرین و شیرین کننده های کم کالری و فاقد قند تمرکز نمود.

نتایج این بررسی ها نشان داد که کودکان و نوجوانانی که از نوشیدنی های کم شیرین مانند نوشیدنی های رژیمی استفاده می کردند نه تنها کالری اضافه تری را در مقایسه با مصرف کنندگان آب دریافت کرده بودند، بلکه کالری بیشتری را از قند افزوده شده در غذاها و نوشیدنی ها نسبت به مصرف کنندگان آب دریافت کرده اند.

سایر یافته های کلیدی این مطالعه عبارتند از:

·        پس از تنظیم نتایج بر اساس وزن بدن، مصرف نوشیدنی های شیرین کم کالری، نوشیدنی های شیرین قندی و مصرف ترکیبی از هر دو به ترتیب با 196، 312 و 450 کالری بیشتر در مقایسه با جوانانی که عمدتا آب مصرف می کردند، همراه بود.

·        مصرف کنندگان نوشیدنی های شیرین کالری کم، نوشیدنی های شیرین قندی و مصرف کنندگان هر دوی آنها، به ترتیب 15، 39 و 46 کالری بیشتر از طریق مصرف قند افزوده دریافت می کردند(در مقایسه با جوانانی که عمدتا آب مصرف می کردند).

·        تفاوتی در دریافت کالری بین مصرف کنندگان نوشیدنی های شیرین کالری کم و نوشیدنی های شیرین وجود نداشت.

·        بیشترین کالری را کودکان و نوجوانانی که از هر دوی نوشیدنی های شیرین و نوشیدنی های شیرین شده ی کم کالری استفاده می کردند، دریافت نموده بودند.

این یافته ها مخصوصا مهم است، زیرا در حال حاضر نرخ اضافه وزن یا چاقی که باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و سایر بیماریهای جدی می شود، در سراسر جهان رو به افزایش است. این مطالعه برای به تصویر کشیدن اینکه مصرف نوشیدنیهای کم کالری یا فاقد کالری سبب افزایش وزن ناسالم می شوند، طراحی نشده بود. اما یافته های این مطالعه نشان می دهد که ارتباطی بین مصرف نوشیدنی های شیرین (حاوی شکر و / یا شیرین کننده های کم کالری) و دریافت بیش از حد کالری و قند وجود دارد.

در حالی که نقش نوشیدنی های رژیمی در مدیریت وزن همچنان بحث برانگیز است، کارشناسان توصیه هایی عملی به والدین و کودکان ارائه داده اند. به عنوان مثال، یک گروه از مشاوران علمی انجمن قلب آمریکا به تازگی توصیه نموده است که والدین از مصرف طولانی مدت نوشیدنی های شیرین شده با شیرین کننده های کم کالری کودکانشان جلوگیری کنند.

دکتر Sylvetskyبا این نتیجه موافق است و می گوید: کودکان و نوجوانان، مانند افراد سالم، باید از دستورالعمل های بهداشتی برای رژیم غذایی سالم پیروی کنند، این دستورالعملها بر روی مصرف آب به جای نوشیدن نوشابه های قندی، و مصرف مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات و غلات کامل تأکید دارند.

دکترSylvetsky  بعنوان یک جایگزین سالم بجای نوشابه های گازدار یا نوشیدنی های رژیمی، آب طعم دار شده با مقدار کمی آبمیوه ی 100 درصد طبیعی، یا آب با چند تکه از مخلوطی از میوه ها را پیشنهاد می کند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20190502/Kids-and-teens-who-consume-zero-calorie-sweetened-beverages-do-not-save-calories.aspx