مصرف مهار کننده‌های SGLT2 برای قلب افراد سالمند ایمن‌تر از مهارکننده‌ی DPP4 است

8 سپتامبر 2017- یک تحقیق جدید نشان داده است میزان ابتلا به نارسایی قلبی درافراد سالمند مبتلا به دیابت نوع 2 که قند خون آنها با کمک یک مهار کننده‌ی SGLT2 مدیریت می‌شود کمتر از افرادیست که تحت درمان با مهار کننده‌های DPP4 هستند.

در نارسایی قلبی، قلب توانایی پمپ کردن مقدار کافی خون برای تأمین اکسیژن بدن را ندارد، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در معرض نارسایی قلبی بیشتری نسبت به افراد غیر دیابتی هستند.

تحقیقات پیشین نشان داده است که درمان با SGLT2isنظیر Jardiance(یا امپاگلیفلوزین)، Forxiga(یا داپاگلیفلوزین)، Invokana(یا کاناگلیفلوزین) می‌تواند نارسایی قلبی و میزان مرگ و میر را کاهش دهد. بویژه تحقیقات نشان داده است که درمان با امپاگلیفلوزین خطر مرگ به دلیل بیماریهای قلبی عروقی را در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، 38 درصد کاهش می‌دهد. در تحقیق اخیر محققان داده‌های مطالعات پیشین را بویژه داده‌های مرتبط با نارسایی قلبی را بررسی نمودند.

آنها به بررسی نارسایی قلبی در 4899 فردی که به تازگی تحت درمان با SGLT2is و 9798 فردی که اخیراً تحت درمان DPP-4iقرار گرفته بودند، در فاصله‌ی زمانی آوریل 2013 تا دسامبر 2014 پرداختند. هر دو گروه برای تقریبا 2 سال تحت پیگیری قرار گرفتند.

 یافته‌های این تحقیق در مجله‌یCardiovascular Diabetology   منتشر شد. نتایج این تحقیق بیانگر کاهش چشمگیر نارسایی قلبی در میان بیماران مسن تحت درمان با SGLT2isبود که در معرض خطر بالایی برای عود نارسایی قلبی بودند. دانشمندان دریافتند خطر بستری شدن به دلیل مشکلات قلبی در گروهی که اخیراً تحت درمان با SGLT2is قرار گرفته  بودند در مقایسه با گروه تحت درمان با DPP-4i، حدود 32 درصد کمتر است. با این حال، در بیماران جوانتر از 65 سال یا بدون سابقه‌ی عوارض، تفاوتی بین دو گروه مشاهده نشد.

 SGLT2isدارای مشخصات فارماکولوژیکی منحصر بفردی است و بر جریان خون، سیستم عصبی، متابولیسم و سیستم عروقی تأثیر می‌گذارد و خطر نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد، استفاده از SGLT2is در دیابت نوع 2 با کاهش سفتی عروقی و بهبود عملکرد اندوتلیال همراه است. علاوه بر این SGLT2is ممکن است سبب بهبود کارایی قلب در شرایط نارسایی قلبی شود، این کار با جایگزینی سوخت بتاهیدروکسی بوتیرات(اجسام کتونی) بجای قند، برای تامین انرژی قلب بمنظور انتقال اکسیژن که به دلیل نارسایی قلبی مختل شده است، صورت می گیرد. با این حال هنوز مشخص نشده است که آیا این یک تغییر سوخت سازنده است یا یک تغییر سوخت تطبیقی معیوب می باشد؟ بطور کلی این مطالعه نشان داد داروهای SGLT2is  دارو‌های بهتری برای کنترل قندخون افراد مسن با سابقه‌ی نارسایی قلبی هستند.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/study-finds-sglt2-inhibitors-safer-for-heart-than-dpp4s-in-the-elderly-90343563.html