مصرف فیبر بالاتر موجب افزایش طول عمر می شود، اما فرآوری مواد دارای فیبر ممکن است این مزایا را از بین ببرد

19مه 2020 - خوردن فیبر بیشتر، باعث افزایش امید به زندگی برای مبتلایان به دیابت می شود.دیابت نوع 2 به سطح اپیدمی در سراسر جهان رسیده است، و با عوارض پزشکی جدی همراه است، همچنین اکنون مشخص شده است که خطر مرگ و میر ناشی ازCOVID-19 را افزایش می دهد.

دو مطالعه ی اخیر از محققان دانشگاه اوتاگو نشان داده است که خوردن فیبر تغذیه ای بیشتر باعث افزایش امید به زندگی می شود، اگرچه فرآوری مواد غذایی حاوی فیبر ممکن است این مزایا را از بین ببرد.

در یکی از این مطالعات، که مروری بر مقالات گذشته است و درPLOS Medicine منتشر شده است، با داده های جمع آوری شده از 8300 بزرگسال مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 ، نشان داد مرگ و میر زودهنگام در میان افرادی که فیبر بیشتری دریافت می کنند در مقایسه با افرادی که کمترین فیبر را مصرف می کنند، کاهش قابل توجهی یافته است.

دکتر اندرو رینولدز، نویسنده اصلی این مقاله از بنیاد ملی قلب، می گوید: در مقایسه با میانگین 19 گرم مصرف فیبر در نیوزیلند، خطر مرگ زود هنگام در کسانی که روزانه 35 گرم فیبر مصرف می کنند، 35 درصد کمتر بود.

دکتر رینولدز می گوید: توصیه ی ما برای افزایش مصرف فیبر با خوردن بیشتر غلات، حبوبات، سبزیجات و میوه های کامل، برای مردم در سراسر جهان امکان پذیر است.چند روش مختلف برای افزایش مصرف فیبر را برای خود امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.

وی افزود: سعی کنید به جای نانهای سفید و تصفیه شده ، از نان سبوس دار استفاده کنید. برنج قهوه ای، ماکارونی قهوه ای و سبوس دار را امتحان کنید، و حتی سعی کنید نصف قاشق حبوبات را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.همراه با غذای اصلی خود مقادیر بیشتری سبزیجات(تازه، فریز شده یا کنسروی بدون نمک) مصرف کنید.

این تیم تحقیقاتی همچنین 42 کارآزمایی را با 1789 شرکت کننده، را آنالیز نمودند، در این مطالعات بزرگسالان مبتلا به پیش دیابت، دیابت نوع 1 یا نوع 2 حداقل به مدت 6 هفته فیبر و غلات کامل دریافت می کردند.

آنها متوجه شدند که کنترل قند خون، سطح کلسترول و کاهش وزن بدن، افراد مبتلا به پیش دیابت، دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 با افزایش مصرف فیبر یا غلات کامل، بهبود مداومی می یابد.

پروفسور Jim Mann، نویسنده ی ارشد این مقاله، بیش از 40 سال در تحقیقات دیابت شرکت داشته و نخستین آزمایشات کنترل شده برای رژیمهای غذایی حاوی فیبر بالا در دیابت را از دهه 1970 رهبری کرده است.وی می گوید: وقتی مطالعات كنترل شده ی ما چهار دهه پیش فواید فیبر تغذیه ای را تأیید كرد، ما هرگز فکر نمی کردیم كه فواید آن تا این حد چشمگیر باشد. چهل سال تحقیق و این متاآنالیزها در نهایت نشان دادند که این رژیم درمانی می تواند به اندازه ی داروها، موثر باشد.

در مطالعه ی دوم ، محققان دریافتند که تمام غذاهایی که حاوی فیبر هستند تاثیرات یکسانی ایجاد نمی کنند - در حالی که غلات کامل منبع مهمی از فیبر هستند، در هنگام فرآوری زیاد، فواید آنها ممکن است کاهش یابد.

برای این مطالعه، که در «Diabetes Care» منتشر شده است، دکتر رینولدز و پروفسور Mann، یک کارآزمایی را با شرکت بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 که در Dunedinزندگی می کردند، انجام دادند تا تأثیر فرآوری را بر مزایای سلامت غلات کامل بررسی کنند.

شرکت کنندگان برای مدت دو هفته، غذاهای سبوس دار با حداقل فرآوری، از قبیل نان جو سبوس دار و نان چند غله ی اندکی خرد شده مصرف کردند، سپس غذاهای سبوس دار فرآوری شده ای مانند جو دوسر پرک و نان گندم کامل(نرم و آسیاب شده) را برای دو هفته دیگر میل کردند.

پروفسور Mannمی گوید: غذاهای سبوس دار امروزه به طور گسترده ای مفید تلقی می شوند، اما به طور فزاینده ای محصولات موجود در قفسه های سوپر مارکت ها، فرآوری می شوند.

محققان از مدرن ترین مانیتورهای قند خون برای ثبت سطح قند خون شرکت کنندگان در طول روز و شب در طی دوره های مداخله ی دو هفته ای استفاده کردند.

نتایج نشان داد هنگامی که شرکت کنندگان از غلات کامل با حداقل فرآوری استفاده می کردند، سطح قند خون بعد از وعده های غذایی بهبود یافته و تغییر در میزان قند خون در طول روز، کاهش می یابد. بعد از صبحانه، زمانی که بیشترین میزان غلات کامل مصرف می شد، نتایج بسیار چشمگیر بود.

محققان همچنین نتیجه ی غیرمنتظره ای را مشاهده کردند.اگرچه از شركت كنندگان خواسته شده بود كه میزان خوردن خود را در طول آزمايش تغییر ندهند تا از وزن آنها کاسته نشود، اما نتايج نشان داد كه ميانگين وزن آنها بعد از دو هفته خوردن غلات سبوس دار فراوری شده، اندكی افزايش يافته و پس از خوردن غلات كامل با حداقل فرآوری، كاهش يافته است.

دکتر رینولدز می گوید: این دو مطالعه، همراه با تحقیقات قبلی، انتخاب غذاهای پر فیبر مانند غلات کامل ، میوه کامل ، سبزیجات با برگ تیره یا حبوبات را برای همه بسیار مناسب می دانند و تاثیر این روش را بر بهبود مدیریت بیماری هایی مانند دیابت نوع 1 یا نوع 2 تایید می کنند.

وی نتیجه گیری نمود: با این حال ما دریافتیم که نحوه فرآوری مواد غذایی نیز مهم است برای مثال هنگامیکه غلات کامل را بشدت آسیاب می کنید، در واقع ممکن است فواید آنها را از بین ببرید.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2020-05-higher-fiber-food-benefits.html