مصرف روزانه ی نوشیدنی های قندی ممکن است با خطر بالاتر CVD در زنان مرتبط باشد

13مه 2020 - در مطالعه ی معلمان زن در کالیفرنیا، مشخص گردید که مصرف روزانه یک یا چند نوشیدنی قندی با نزدیک به 20٪ خطر بیشتر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در مقایسه با افرادی که به ندرت یا هرگز نوشیدنی های قندی نمی نوشند، مرتبط است. طبق تحقیقات جدیدی که در ژورنال انجمن قلب آمریکا منتشر شد، مصرف روزانه ی نوشیدنی های میوه ای با قند افزوده، با 42٪ احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی در مقایسه با کسانی که به ندرت یا اصلا نوشیدنی های قندی نمی نوشند،همراه است.

نتایج کنونی مطالعه بزرگ و ادامه دار "معلمان کالیفرنیا"، که از سال 1995 آغاز شده است، نشان داد که مصرف یک یا چند نوع نوشیدنی قندی روزانه با احتمال 26٪ بیشتر نیاز به یک روش جراحی برای رفع گرفتگی عروق مانند آنژیوپلاستی و 21 درصد احتمال سکته مغزی بیشتر، در مقایسه با زنانی که به ندرت یا هرگز نوشیدنی های قندی نمی نوشیدند، همراه بود. نوشیدنی های قندی در این مطالعه به عنوان نوشابه های دارای کالری، آب بطری یا چای های شیرین شده آماده ی مصرف و نوشیدنی های میوه ای با شکر افزوده ( نه  آب میوه های 100 درصد خالص) تعریف شده اند.

همچنین در نتایج، بسته به نوع نوشیدنی هایی که زنان مصرف می کردند، تفاوت هایی وجود داشت. مصرف روزانه ی یک یا چند نوشیدنی میوه ای حاوی قند با 42٪ احتمال بیشتر برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی همراه بود. مصرف روزانه ی نوشابه های قندی مانند سودا در مقایسه با کسانی که به ندرت یا هرگز این نوع نوشیدنی ها را نمی نوشند، با 23٪ خطر بیشتر برای ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی همراه بود.

در این مطالعه، بیش از 106000 زن با میانگین سنی 52 سال شرکت داشتند، این افراد در هنگام ثبت نام در این مطالعه به بیماری قلبی، سکته مغزی یا دیابت مبتلا نبودند.

زنان شرکت کننده، از طریق یك پرسشنامه ی مواد غذایی، مقدار و نوع نوشیدنیهایی را که مصرف می کردند، گزارش دادند. سوابق بستری این افراد در سطح کشور، برای تعیین اینکه کدام یک از زنان شرکت کننده، دچار سکته قلبی و سکته مغزی شده یا تحت جراحی برای رفع گرفتگی شریان ها قرار گرفته بودند، استفاده شد. زنانی که روزانه بالاترین میزان نوشیدنی های شیرین قندی را مصرف می کردند، جوان تر بودند، احتمالاً در حال حاضر سیگاری و چاق بودند و از میان موارد دیگر کمتر احتمال داشت که از غذاهای سالم استفاده کنند.

پرفسور چریل اندرسون، نویسنده اصلی این مقاله و رئیس موقت بخش پزشکی خانواده و بهداشت عمومی در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و رئیس کمیته ی تغذیه در انجمن قلب آمریکا، گفت: البته این مطالعه مشاهده ای است و رابطه ی علت و معلولی را اثبات نمی کند، ما فرض می کنیم که قند ممکن است از چندین طریق خطر بیماریهای قلبی عروقی را افزایش دهد. نوشیدنی های قندی میزان گلوکز و غلظت انسولین را در خون افزایش می دهند، که ممکن است اشتها را افزایش داده و منجر به چاقی شوند که عامل خطر اصلی بیماری های قلبی عروقی است.

اندرسون گفت: علاوه بر این، قند بیش از حد در خون با استرس اکسیداتیو و التهاب، مقاومت به انسولین، پروفایل های کلسترول ناسالم و دیابت نوع 2 همراه است، شرایطی که به شدت با ایجاد آترواسکلروز ارتباط دارند. آترواسکلروز باریک شدن آهسته و تدریجی شریان ها است که زمینه ساز بیشتر بیماری های قلبی و عروقی است.

نقاط قوت این مطالعه شامل حجم نمونه بزرگ آن، زمان پیگیری طولانی و جمع آوری آینده نگر داده ها در مورد نوشیدنی های شیرین قندی و ویژگی های سبک زندگی است. علاوه بر این، توانایی دسترسی به گزارشات سالانه ی بستری در بیمارستان و سوابق انجام جراحی منجر به نقاط پایانی دقیقی شد.

محدودیت های این مطالعه شامل تنها یک بار اندازه گیری مصرف نوشیدنی های شیرین قندی بود. این مطالعه همچنین قادر به ارزیابی مصرف نوشیدنی های شیرین شده با قندهای مصنوعی و / یا نوشیدنی های گرم شیرین نبود.

دستورالعمل انجمن قلب آمریکا میزان قند اضافه شده را برای بیشتر خانمها، به کمتر از 100 کالری در روز (6 قاشق چایخوری یا 25 گرم شکر) و برای بیشتر مردان به کمتر از 150 کالری در روز (9 قاشق غذاخوری یا 38 گرم شکر) محدود کرده است. نوشیدنی های شیرین قندی، بزرگترین منبع قندهای اضافه شده در رژیم غذایی آمریکاست. یک قوطی معمولی 12 اونسی نوشابه ی معمولی دارای 130 کالری و 8 قاشق چایخوری (34 گرم) قند است.

اگرچه نوشابه های رژیمی ممکن است جایگزینی برای نوشابه های قندی برای برخی از افراد باشند که در تلاشند میزان نوشیدنی های شیرین را در رژیم غذایی خود کاهش دهند، اما نوشابه های رژیمی شامل شیرین کننده های مصنوعی مانند ساکارین، آسپارتام، سوکرالوز و ... هستند که تحقیقات جدید نشان می دهند آنطور که پیش از این تصور می شد بدون ضرر نیستند. آب در دسترس ترین و سالم ترین نوشیدنی برای مصرف مکرر است که قند یا شیرین کننده مصنوعی و یا کالری ندارد.

منبع:

Journal of the American Heart Association, 2020; DOI: 10.1161/JAHA.119.014883

www.sciencedaily.com/releases/2020/05/200513081556.htm