مصرف روزانه ی آجیل ممکن است به کنترل وزن و سلامت فرد کمک کند

5 نوامبر 2018- بر طبق دو مطالعه ی جداگانه که در جلسات علمی انجمن قلب آمریكا در سال 2018 در شیکاگو ارائه شد، خوردن روزانه ی آجیل برزیلی(فندق برزیلی) و سایر انواع آجیل می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند و سایر مزایای قلبی عروقی را بهمراه دارد.
در یک مطالعه تأثیر مصرف آجیل و بادام زمینی بر وزن بدن در طولانی مدت در مردان و زنان آمریکایی ودر مطالعه ی دیگر مصرف آجیل برزیلی بر احساس سیری و بهبود پاسخ به گلوکز و انسولین بررسی گردید.
محققان در تجزیه و تحلیل تاثیر آجیل بر وزن بدن، متخصصان بهداشت را که در ابتدای مطالعه به هیچ بیماری مزمنی مبتلا نبودند، تحت نظارت قرار دادند.آنها دریافتند که مصرف یک اونس(حدود 28 گرم) از هر نوع آجیل یا بادام زمینی، به جای غذاهایی که مقدار مواد مغذی کمی دارند، با خطر افزایش وزن و چاقی کمتر همراه هست.
مصرف آجیل از طریق پرسشنامه ی فرکانس غذایی ارائه شده به شرکت کنندگان هر چهار سال یکبار در سه گروه تحقیقاتی مختلف متشکل از 25394 مرد در مطالعه ی پیگیری متخصصان بهداشتی، 5341 زن از مطالعه ی سلامت پرستاران و 47255 زن در مطالعه ی دوم پرستاران که یک تحقیق پیگیری بود، بررسی گردید.
یافته های این آنالیزها نشان داد:

·        خوردن یک وعده ی سروینگ از هر نوع آجیل یا بادام زمینی با کاهش خطر افزایش وزن یا چاقی در طول دوره های چهار ساله همراه بود.

·         جایگزینی یک وعده ی سروینگ از هر نوع آجیلی در روز به جای یک وعده ی سروینگ از گوشت قرمز، گوشت فرآوری شده، سیب زمینی سرخ کرده، دسرها و یا چیپس های سیب زمینی با افزایش وزن کمتری در طول دوره های چهار ساله همراه بود.

پرفسور Xiaoran Liu، نویسنده ی اول این مطالعه و همکار پژوهشی در بخش تغذیه ی دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون، ماساچوست گفت: یک وعده ی سروینگ از آجیل معادل یک اونس یا 28.4 گرم از همه ی انواع آجیلها و یا دو قاشق غذاخوری کره ی این مغزها می باشد. مردم اغلب آجیل را به عنوان یک ماده ی غذایی حاوی چربی و کالری زیاد می شناسند، بنابراین آنها تردید دارند که از آجیلها به عنوان میان وعده های سالم استفاده کنند، اما آنها در واقع از افزایش وزن جلوگیری کرده و فوایدی برای سلامتی افراد بهمراه دارند.
هنگامی که افراد به سن بلوغ می رسند، به تدریج شروع به افزایش وزن به مقدار حدود یک پوند(453.56 گرم)در سال می کنند که به نظر اندک می رسد اما اگر در طی بیش از 20 سال، یک پوند در سال به وزنتان افزوده شود، افزایش وزن زیادی خواهید داشت. اضافه کردن یک اونس آجیل به رژیم غذایی خود به جای غذاهای ناسالم مانند گوشت قرمز یا فرآوری شده، سیب زمینی سرخ کرده یا اسنکهای شیرین، ممکن است به جلوگیری از افزایش وزن تدریجی پس از ورود به سن بلوغ و کاهش خطر ابتلا بیماری های قلبی عروقی مرتبط با چاقی کمک کند.
شرکت کنندگان در تحقیق پیرامون تأثیر آجیل بر افزایش وزن عمدتا سفید پوست و بخشی از جامعه ی منخصصان سلامت بودند، اما محققان معتقدند حتی با این محدودیت ها نیز می توان یافته های این آنالیز را برای یک جمعیت عمومی مورد استفاده قرار داد.
در مطالعه ی آجیل برزیلی، که در سال 2017 از طریق کمک مالی انجمن قلب آمریکا، در دانشگاه ایالتی سن دیگو انجام شد، 22 فرد سالم (20 زن و دو مرد) با سن 20سال و بالاتر با شاخص توده بدنی 22.3، یا 36 گرم پرتزل( یا چوب شور یک نوع نان پخته شده از خمیر به شکل گره است)یا 20 گرم آجیل برزیلی علاوه بر رژیم معمول خود مصرف کردند.آجیل برزیلی و پرتزل تقریبا دارای مقدار کالری و سدیم یکسانی بودند. شرکت کنندگان برای مصرف هر دو مورد، با یک دوره شستشوی حداقل 48 ساعته بمنظور جلوگیری از انتقال اثرات خوردن آجیل یا پرتزل مورد آزمایش قرار گرفتند.
این مطالعه نشان داد:

·        مصرف آجیل برزیلی و پرتزل هر دو باعث افزایش احساس سیری و کاهش احساس گرسنگی می شود، در حالی که افراد با مصرف آجیل برزیلی، احساس سیری بیشتری کردند.

·         مصرفPretzel باعث افزایش قابل توجه گلوکز خون و انسولین 40 دقیقه پس از خوردن آن، در مقایسه با شروع آزمایش شده بود، در حالی که خوردن آجیل برزیلی باعث افزایش قند خون و انسولین نشده بود.

پرفسور Mee Young Hong نویسنده ی نخست این مقاله و استاد دانشکده ی ورزش و علوم تغذیه در دانشگاه ایالتی سن دیه گو در کالیفرنیا گفت: در حالی که خوردن آجیل برزیلی و پرتزل سبب ایجاد احساس سیری می شوند، خوردن آجیل برزیلی باعث تثبیت مقدار گلوکز و انسولین پس از غذا (postprandial) می شود، که می تواند در جلوگیری از دیابت و افزایش وزن مفید باشد.

آجیل برزیلی یکی از بهترین منابع غذایی شناخته شده برای سلنیوم است، محققان در مطالعات قبلی یادآور شده اند که ممکن است سلنیوم به بهبود پاسخ های انسولین و گلوکز کمک کند.انسولین در پانکراس تولید می شود و یک کاتالیزور برای تبدیل گلوکز به انرژی است.بعضی افراد به انسولین مقاوم هستند یا به اندازه کافی انسولین تولید نمی کنند، این وضعیت سبب می شود که گلوکز به سطح ناسالمی در خون افزایش یابد که نتیجه ی آن دیابت می باشد که یکی از عوامل خطر مهم برای حملات قلبی و سکته ها است.

پرفسور Young Hong گفت: مطالعه ما به پژوهشگران و پزشکان، نقش آجیل برزیلی را برای کمک به کنترل قند خون و کاهش خطر ابتلا به چاقی و دیابت نشان داد. در تحقیق آجیل برزیلی، تنها 9 درصد از شرکت کنندگان مردان بودند، بنابراین این یافته ها را نباید بطور یکسان به جمعیت مردان تعمیم داد.

منبع:

www.sciencedaily.com/releases/2018/11/181105081742.htm