مزایای بالقوه ی قلبی و عروقی جراحی باریاتریک

8 مارس 2018 - مزایای قلبی عروقی جراحی باریاتریک برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در کنفرانس متخصصان دیابت انگلستان ارائه شد. جراحی Bariatric یا کاهش وزن، می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در بهبود قند خون کمک کند و یکی از راه های ممکن برای رهایی از دیابت نوع 2 است. راه های دیگر برای رهایی از دیابت نوع 2 عبارتند از رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کم کالری.

در این مطالعه ی جدید که به رهبری پروفسور Iskandar Idris در دانشگاه ناتینگهام انجام گردید، مزایای دراز مدت این جراحی بر سلامت قلب و عروق بررسی شد. در این مطالعه 131 نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که تحت عمل جراحی باریاتریک قرار گرفته بودند با 579 نفر که شرایط جراحی را نداشتند، مقایسه شدند. نتایج سلامت آنها پس از 10 سال با هم مقایسه شد.

محققان دریافتند که خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و خطر ابتلا به بیماری شریان محیطی(PAD)  در گروه جراحی در مقایسه با گروه غیر جراحی به ترتیب 71 و 69 درصد پایین تر بود.

بیماری عروق کرونر قلب زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به قلب مسدود شود، در حالی که PAD وضعیتی است که در آن افزایش تجمع چربی در شریان ها موجب محدود شدن عرضه ی خون به عضلات پا می شود.

در حال حاضر تنها به تعدادی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، جراحی باریاتریک توصیه می شود، اگر چه سازمان NICE توصیه می کند که جراحی باریاتریک برای افرادی بانمایه ی توده ی بدنی35 یا بالاتر انجام شود و کسانی که اخیرا دیابت نوع 2 در آنها تشخیص داده شده است، باید برای این جراحی ارزیابی شوند.

دکتر Mohammed Alkharaiji، نویسنده اصلی این مطالعه گفت: بررسی های ما نشان داد که در بلند مدت، بهبودی کلی در سلامت این افراد بعد از جراحی اتفاق می افتد. در بسیاری از موارد، جراحی باعث افزایش احتمال کنترل دیابت نوع 2 بدون مصرف انسولین می شود و اثرات محافظتی آن در برابر عوارض قلبی عروقی بالقوه ی مرتبط با دیابت، اثبات شد. کاهش وزن یک مزیت قابل توجه این جراحی است، در حالی که فواید بهداشتی دیگر از جمله کاهش فشار خون و قند خون نیز از نتایج این جراحی هستند.

با این حال، این تحقیق همچنین نشان داد که جراحی باریاتریک، خطر ابتلا به سایر حوادث قلبی عروقی از جمله: حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی، را کاهش نمی دهد.

محققان نتیجه گیری کردند که مزایای بالقوه ی درازمدت این جراحی بر سلامت قلب و عروق افراد واجد شرایط این جراحی، ممکن است فشار را برای عمل جراحی باریاتریک به عنوان یک گزینه ی مناسب برای مقابله با دیابت نوع 2 در افراد چاق افزایش دهد و به کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی در این افراد کمک کند.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/mar/potential-for-cardiovascular-health-benefits-after-bariatric-surgery-97502135.html