مرور 36 مطالعه نشان می‌دهد که مصرف نوشیدنی‌های شیرین باید محدود شود

3 نوامبر 2017- مرور 36 مطالعه نشان داد که مصرف منظم نوشیدنیهای قندی، خطر دیابت نوع 2 و سایر عوارض سلامت را افزایش می‌دهد.

دانشمندان دانشگاه Stellenbosch در افریقای جنوبی به بررسی مصرف نوشابه‌های گازدار و آب میوه‌ها و ارتباط آنها با سندرم متابولیک پرداختند. اصطلاح سندرم متابولیک به مجموعه‌ای از شرایط  و فاکتورهای خطر اطلاق می‌شود که خطر بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد. در این مطالعه، تمام تحقیقات منتشر شده در طی 10سال گذشته که افرادی با بیش از 5 بار مصرف نوشیدنیهای قندی در هفته در آنها  شرکت داشتند، مرور گردید.

نتایج این بررسی‌ها نشان داد مصرف منظم نوشابه‌های گازدار شیرین و آبمیوه‌ها نه تنها باعث افزایش چشمگیر خطر ابتلا به دیابت نوع 2 می‌شود بلکه سندرم متابولیک وهایپرتنشن(فشار خون بالا) را نیز افزایش می‌دهد. نویسنده‌ی ارشد این مطالعه پرفسور Faadiel Essop گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهد که ما به آموزش عمومی برای آگاهی از اثرات مضر مصرف بیش از حد نوشابه‌ها و نوشیدنیهای قندی نیاز داریم، اما دانش ما در مورد این موضوع با انجام تحقیقات بیشتر برای روشن شدن چگونگی تأثیر نوشیدنیهای قندی بر سلامت ما افزایش می‌یابد.

 مصرف نوشیدنیهای حاوی شکر پیوسته در میان تمام گروه‌های سنی در سراسر جهان افزایش می‌یابد. پرفسور Essop گفت: تجزیه و تحلیل ما نشان داد که اکثر مطالعات اپیدمیولوژیکی به شدت تاکید می‌کنند که مصرف مکرر این نوشیدنها موجب سندرم متابولیک، دیابت و فشارخون می‌شود.

 مصرف منظم نوشیدنیهای شیرین، خطر دیابت نوع 2 را افزایش می‌دهد زیرا مصرف بیش از حد شکر منجر به ذخیره‌ی چربی در کبد می‌شود. کبد چرب یکی از مشکلات رو به رشد و جدی در دنیای مدرن امروزی است که منجر به مقاومت به انسولین، دیابت نوع 2 و بسیاری از مشکلات جدی سلامت از جمله بیماری قلبی، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و خطر بیشتری برای ابتلا به برخی سرطانها می‌‌شود.

 به افراد مبتلا به دیابت اکیدا توصیه می‌‌شود از مصرف نوشیدنیهای قندی پرهیز کنند مگر در مواقع درمان هیپوگلایسمی یا افت قندخون. پرهیز از مصرف نوشیدنیهای قندی موجب کاهش وزن، بهبود کنترل قندخون و کاهش خطر عوارض طولانی مدت دیابت می‌شود. این مقاله  در مجله‌ی Endocrine Society منتشر شد.

 منبع :

www.diabetes.co.uk/news/2017/nov/review-of-36-studies-shows-sugary-drinks-must-be-limited-95172304.html