مداخلات کاهش وزن، از نظر اثربخشی دارای تفاوتهای زیادی هستند

6 مارس 2018- بر اساس بیانیه ی جامعه ی غدد درون ریز در مورد مدیریت چاقی، هر یک از برنامه های رژیم غذایی از کم کربوهیدرات تا کم چرب و یا هر نوع رژیم دیگری که افراد انتخاب می کنند، می تواند به کاهش وزن متوسط برخی از افراد در دراز مدت با بهبود بالقوه ی خطراتی که سلامت آنها را تهدید می کند، کمک کند.
نویسندگان این بیانیه دریافتند که رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی DASH، مزایایی را برای بهبود بیماری های قلبی عروقی ارائه می دهند و در نسخه های کم کالری تر ممکن است برای کاهش وزن سودمند باشند.
نویسندگان این بیانیه با توجه به تعداد رژیم های غذایی، داروها و روش های جراحی برای درمان چاقی، نتیجه گیری نمودند که بهترین روش برای هر فرد بستگی به ژنتیک فرد، سلامتی او و چگونگی رعایت رژیم توسط فرد دارد.با این وجود، حفظ وزن در طولانی مدت همچنان چالش برانگیز باقی می ماند. افراد چاق باید انتظار داشته باشند که پس از قطع درمان، ممکن است مجددا اضافه وزن یابند.
دکتر George A. Bray از مرکز تحقیقات بیومدیکال پنینگتون در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا، که در تدوین این بیانیه شرکت داشت، گفت: اغلب عدم تطابقی بین اهداف زیبایی بیمار و آنچه در واقع می تواند با رژیم غذایی و ورزش به دست آورد، مشاهده می شود. در حالی که 5 تا 10 درصد کاهش وزن می تواند منافع قابل توجهی را برای سلامتی به همراه داشته باشد، اما ممکن است تغییرات ظاهری را که بیمار بدنبال آن می باشد، ایجاد نکند.

چاقی یک مسئله ی سلامت عمومی در جهان است.به گفته سازمان بهداشت جهانی، بیش از 1.9 میلیارد بزرگسال در سراسر جهان چاق و یا دارای اضافه وزن هستند.
چاقی با طول عمر کوتاه، دیابت نوع 2، بیماری قلبی عروقی، برخی از سرطانها، بیماری کلیوی، آپنه خواب، استئوآرتریت و سایر شرایط همراه است. کاهش وزن می تواند خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش دهد و نتایج سلامت را بهبود بخشد.
نویسندگان این بیانیه، آخرین شواهد علمی در مورد انواع رژیم های غذایی، برنامه های رژیم غذایی تجاری مانند Weight Watchers، ورزش، داروهای چاقی و انواع جراحی های باریاتریک را مورد بررسی قرار دادند.بر اساس بررسی بیش از 400 مطالعه و مقاله در مورد چاقی، کارشناسان دریافتند که تمام مداخلات کاهش وزن، از نظر اثربخشی دارای تفاوتهای زیادی هستند.
دکتر Brayگفت: رویکردهای کاهش وزن فردی برای برخی افراد خوب و برای سایرین ممکن است بی اثر باشد. در حال حاضر ما آگاهی کمی از مشخصات ژنتیکی و سایر اطلاعات افراد برای پیش بینی موثر بودن یک مداخله برای یک فرد مشخص داریم. این نشان می دهد که چقدر مشکل چاقی پیچیده است.
نویسندگان دریافتند که رویکردهای جراحی منجر به کاهش وزن بیشتر و طولانی تری نسبت به سایر گزینه های درمان چاقی می شود.
بسیاری از افراد چاق از مکمل های غذایی استفاده می کنند که توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده(FDA)  مورد ارزیابی قرار نمی گیرند.شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان دهد این مکمل ها می توانند به طور موثری سبب کاهش وزن شوند و یا حتی ایمن باشند.
محققان در مطالعات اخیر بررسی کرده اند که آیا برخی افراد که بر اساس شاخص توده بدنی(BMI)، چاق محسوب می شوند، می توانند دارای فشار خون سالم باشند و سطح کلسترول، قند خون و میزان چربی خون ( تری گلیسیرید) خود را در محدوده ی طبیعی حفظ کنند؟

نویسندگان در این بیانیه به این نتیجه رسیدند که چاقی که از نظر متابولیکی سالم باشد احتمالا یک وضعیت کوتاه مدت است و افرادی که بر اساس معیار BMI، چاق هستند، احتمالا در طول زمان با مشکلات متابولیکی و قلبی و عروقی مواجه می شوند.
دکتر Bray گفت: ما تحقیقات امیدوار کننده ای را در مورد داروهای دیابت مرتبط با کاهش وزن، استفاده از پپتیدها برای افزایش وزن و روش های بهبود یافته برای مدوله کردن حرکت غذا در سیستم گوارش و جذب آن توسط بدن بررسی نمودیم و امیدواریم با افزایش دانش ما در مورد چاقی، رویکردهای جدیدی برای درمان آن کشف کنیم.

منبع و سایت خبر:

Endocrine Reviews, 2018; DOI: 10.1210/er.2017-00253

www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180306153732.htm