محیط کار سردتر و گرمتر از دمای معمولی می‌تواند از میزان ابتلا به چاقی و دیابت بکاهد

 محققان نشان دادند که نوسان درجه حرارت ممکن است برای سلامت ما بهتر از ثبات درجه حرارت محیط در دمای 21 درجه‌ی سانتیگراد باشد.

بحث بر سر درجه ی ترموستات دفتر کار بخشی از بحث روزمره‌ی کارمندان در یک محیط کاری است، حال یک تحقیق جدید نشان داده است نوسان درجه حرارت محیط به کاهش چاقی و دیابت کمک می‌کند. در حقیقت درجه حرارتهای بالای 21 تا 22 درجه‌ی سانتی گراد و درجه حرارت‌های پایین تر از این دما، سبب افزایش متابولیسم بدن می‌شوند. برای مثال چند هفته‌ کار در محیطی با سرمای خفیف می‌تواند به اندازه‌ی بهترین داروهای موجود و روش‌های ورزشی برای دیابت مفید باشد.

 در این تحقیق همچنین افزایش درجه حرارت در خانه‌ها و محیط کار در زمستان و کاهش آن در تابستان در سالهای پیشین بررسی شد، برای مثال یک روزنامه‌ی هلندی در سال 1872 دمای آسایش محیط را بین 13 تا 15 درجه‌ی سانتی گراد اعلام کرده بودند.

نویسنده‌ی ارشد این مطالعه دکترLichtenbelt  از دانشگاه ماستریخت گفت:پیش از این فرض می‌شد که دمای ثابت محیط داخل ساختمان سبب راحتی و سلامت اکثر افراد می شود، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که اندکی سرما و نوسان در دمای محیط اثرات مثبتی بر سلامت ما دارد و درعین حال قابل قبول‌تر و حتی لذت بخش‌تر است.

نتایج این تحقیق در مجله‌ی Building Research & Information منتشر شده است، در این مقاله آمده است مفاهیم آسایش وسلامت ممکن است به هم مرتبط باشند اما مترادف همدیگر نیستند.

 منبع:

www.independent.co.uk/news/science/office-temperature-colder-warmer-diabetes-obesity-rates-air-conditioning-study-maastricht-thermostat-a7703431.html