محققان کشف کردند که ارتباطی بین دیابت نوع 2 و زوال عقل وجود دارد

30آوریل 2018 - محققان استرالیایی با بررسی رابطه ی میان زوال عقل و دیابت نوع 2، بر اهمیت کنترل خوب قند خون برای بهبود سلامت مغز، تاکید نمودند.
دانشمندان دانشگاه استرالیای غربی بخشی از مغز را شناسایی نمودند که در میان افراد مبتلا به دیابت در معرض بیشترین خطر تخریب قرار دارد. آنها می گویند هیپوکامپ راست در مغز، که در یادگیری و حافظه، نقش دارد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، کوچکتر است که می تواند عملکرد شناختی را در این افراد تحت تاثیر قرار دهد.
پروفسورRomola Bucks، که بر این مطالعه نظارت داشت، گفت: هیپوکامپ یک منطقه ی مغزی بسیار آسیب پذیر است. قند خون بالا در بلند مدت باعث افزایش آسیب عروقی در مغز می شود، اما کنترل قند خون خوب همراه با تبعیت از یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات منظم ورزشی می تواند آسیب به هیپوکامپ را به تأخیر اندازد یا حتی از آن جلوگیری کند.
تحقیقات انجام شده توسط دکتر Nicole Milne، روانشناس فارغ التحصیل از UWA نشان داد در بین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که هیپوکامپ سمت راست آنها کوچکتر شده است، کاهش بالینی معنی داری در مهارت های قضاوت، حل مسائل و تفکر در طول بیش از 18 ماه مشاهده شد.
با این حال، دکتر Milneو همکارانش اعتراف کردند که آنها شرکت کنندگان را برای مدت طولانی تحت نظارت قرار ندادند، تا بتوانند تاثیر این تغییرات را بر زوال عقل یا افزایش خطر زوال عقل ارزیابی کنند.
یک فرضیه برای کوچک شدن هیپوکامپ این است که فشار خون و تغییرات التهابی مرتبط با غلظت متغیر قند خون، خطر آسیب عروق مغز را افزایش می دهد، اما این ارتباط هنوز اثبات نشده است.
در حال حاضر محققان قصد دارند در تحقیقات آتی این ارتباط را اثبات یا رد کنند، اسکنهای  MRI، یک روش آینده نگر برای شناسایی آسیب پذیری افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بررسی بروز مشکلات شناختی است.پرفسور Bucks می گوید: به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 برای حفظ سلامت مغز خود باید غلظت قند خون خود، را بخوبی کنترل کرده و از نوسانات قند خون خود جلوگیری نمایند. یافته های این تحقیق به صورت آنلاین در Brain and Behaviour منتشر گردید.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/apr/researchers-make-discovery-involving-link-between-type-2-diabetes-and-dementia-90549635.html