محققان پتانسیل های رژیم غذایی کتوژنیک را در مبارزه با سرطان پستان بررسی می کنند

4 آوریل 2018- کارشناسان می گویند رژیم کتوژنیک ممکن است توانایی ایجاد تغییراتی اساسی را در درمان تومورهای سرطان پستان داشته باشد.
پروفسور Thomas Seyfried از کالج بوستون معتقد است تحقیقات حیوانی و انسانی در مورد رژیم غذایی کتوژنیک و توانایی آن برای مبارزه با سرطان پستان نشان از توان بالقوه زیاد این رژیم دارد.
این نظریه بر اساس استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک برای متوقف کردن منبع سوخت سلول های تومورهای خاص شکل گرفته است.با محدود کردن مصرف تنها 10 درصد کالری از کربوهیدراتها، متابولیسم بدن به حالت چربی سوزی تغییر می کند.
پروفسور Seyfried توضیح داد: این نوع درمان به نام درمان متابولیک کتوژنیک نام گذاری شده است. رژیم کتوژنیک اساسا یک درمان دارویی محسوب می شود و عمدتا تلاش می کند تا یکی از منابع انرژی را برای بیماری حذف کند که این منبع گلوکز است. در این رژیم تمام بدن از کتون ها به عنوان سوخت استفاده می کند و از آنجایی که سلول های تومور نمی توانند از کتون ها به عنوان سوخت استفاده کنند،بنابراین با روشی بسیار ساده با سلولهای سرطانی مقابله می کند.
در رژیم کتوژنیک حدود 30 گرم یا کمتر از کربوهیدراتها در روز استفاده می شود، این محدودیت کربوهیدرات، بدن را تشویق می کند تا انرژی خود را از سوزاندن چربی ها تامین کند که در این مسیر یک منبع انرژی یعنی کتون ها را تولید می کند.
مطالعات نشان داده است که در افراد مبتلا به دیابت این نوع رژیم غذایی در کاهش وزن و طبیعی نمودن مقدار قند خون موثر است.در اوائل سال جاری، تحقیقی منتشر شد که نشان داد رژیم کتوژنیک نسبت به یک رژیم غذایی کم چرب برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و پیش دیابت موثرتر عمل می کند.
در حالی که رژیم کتوژنیک پتانسیل کوچک نمودن برخی تومورها را دارد، تحقیقات نشان داده است که سایر ملانوم ها از کتون ها برای رشد سریع تر استفاده می کنند و بهمین دلیل برای توسعه پروتکل درمان باید تحقیقات بیشتری انجام شود.
پروفسور Seyfried به تازگی تحقیقاتی را منتشر نموده است که می گوید طرحی برای نابودی سرطان است.
او گفت: این یک کوکتل از داروها، روش ها و غذاها است که همه آنها با هم کار می کنند تا به طور سینرژیک و تدریجی تومور را از بین ببرند، در حالی که سلامت اندام ها و سایر بخش های بدن فرد حفظ شود. هدف کلی این درمان متابولیکی این است که به تدریج سلول های توموری تخریب شده و از بین بروند، بدون اینکه برای بدن ایجاد سمیت شود، بنابراین بیمار پس از درمان، از سلامت بیشتری نسبت به آغاز درمان برخوردار خواهد بود.
دکتر Angela Poff، از گروه فارماکولوژی مولکولی و فیزیولوژی دانشگاه فلوریدای جنوبی، اضافه کرد که در مورد یافته های اولیه ی پرفسور Seyfried خوش بین است، اما بر اهمیت همکاری بیماران با پزشک خود برای پذیرش این رژیم، تأکید کرد.
او گفت: این برای بیمار مبتلا به سرطان، بسیار بحرانی است، اگر بخواهد چیزی شبیه به این روش درمان را انجام دهد، که باید بسیار نزدیک با انکولوژیست و یک متخصص تغذیه ی رژیم غذایی کتوژنیک، همکاری کند.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/apr/researchers-explore-breast-cancer-fighting-abilities-of-ketogenic-diet-98317675.html