محققان می گویند CGM کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت نوع 1 را بهبود می بخشد

13 آوریل 2018- محققان آمریکایی می گویند: دستگاه های نظارت مداوم بر قند خون (CGM) می توانند به طور قابل ملاحظه ای زندگی افراد مبتلا به دیابت نوع 1 را بهبود بخشند.
یک آزمایش شش ماهه با نظارت بر افرادی که از CGM استفاده می کردند، نشان داد که این دستگاه ها کنترل قند خون را بهبود می دهند، هیپوگلیسمی را کاهش و کیفیت کلی زندگی این افراد را بهبود می بخشد.
نویسنده ی ارشد این مقاله دکتر  Elbert Huang، مدیر مرکز مطالعات تحقیقات کاربردی دیابت شیکاگو، گفت: اگر شما زندگی یک بیمار مبتلا به دیابت را بررسی کنید، استفاده از CGM سالهای زندگی و سالهای زندگی با کیفیت او را افزایش می دهد.
در این مطالعه 158 بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 با تزریق چندگانه ی انسولین در روز، به جای پمپ انسولین، شرکت داشتند.دو سوم از شرکت کنندگان به طور تصادفی برای استفاده از CGM انتخاب شدند، افراد باقیمانده از روش سنتی اندازه گیری انگشتی با نوار قند سنج برای کنترل و نظارت بر قند خون خود استفاده کردند.
در پایان مطالعه، محاسبه ی هزینه های بهداشتی نشان داد که استفاده از دستگاه CGM، در طول شش ماه 7740 پوند در مقایسه با 4920 پوند در گروه آزمایش دستی هزینه داشته است. با این حال، منافع بهداشتی گروه CGM قابل توجه بوده و برآورده می شود که بهبود سطح HbA1c و هیپوگلایسمی کمتر به طور متوسط ​​ شش ماه به سال های سالم زندگی این افراد بیافزاید.
دکترHuang  گفت: در حالیکه هزینه ی خرید دستگاه CGM را بیمار می پردازد، اما هزینه هایی که از طریق کاهش خطر عوارض پس انداز می شود، هزینۀ اولیه را جبران می کند. استفاده از این دستگاه از هزینه های مدیریت بیماریهای مزمن در آینده می کاهد که مقرون به صرفه تر بوده و به بیماران اجازه می دهد که کنترل بیشتری بر بیماری خود داشته باشند.
دکترHuang   افزود: به نظر می رسد CGM یک فناوری بسیار ارزشمند است که باعث آسیب نمی شود و زندگی بیماران را بهبود می بخشد، ما امیدوارم نتایج این تحقیق به روند تصمیم گیری برای استفاده از CGM توسط تعداد بیشتری از بیماران کمک کند.
دکتر هوانگ گفت: من معتقدم پیشرفت تکنولوژی در آینده ممکن است به این معنا باشد که این دستگاه ها ارزان تر شوند، زیرا می توان آنها را به گوشی های هوشمند که اغلب افراد از آنها استفاده می کنند، افزود. وی افزود: اساسا، CGM ها اطلاعاتی را ارائه می دهند، که اجازه می دهد بیماران روش تغذیه ای خود و یا میزان مصرف دارو و یا زمان استفاده از داروهای خود را تغییر دهند، این آزادی عملبیماران را قادر می سازد تا سلامت خود را بهتر مدیریت کنند.یافته های آنلاین در Diabetes Care منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/apr/cgms-improve-quality-of-life-for-people-with-type-1-diabetes,-researchers-say-99095414.html