محققان برای کنترل دیابت نوع 1 محدوده ی مطلوب و ایمنی را تعریف کردند

8اکتبر 2019 - محققان سوئدی برای HbA1c یک پنجره ی مطلوب و ایمن یا یک "sweet spot " شناسایی کرده اند که با خطر عوارض کمتری برای مبتلایان به دیابت نوع 1 همراه است.

تحقیقات انجام شده توسط تیمی از محققان دانشگاههای گوتنبرگ وLinköping ، نشان داد كه حفظHbA1c  بین 48 تا 52 میلی مول در مول (یا 6.5 درصد و  6.9 درصد) با كاهش خطرات ایجاد عوارض دیابت همراه است.

محققان از داده های مربوط به ثبت دیابت در سوئد استفاده كردند كه شامل بیش از 10،000 بزرگسال و كودك مبتلا به دیابت نوع 1 بود. محققان بسته به سطحHbA1c ، شرکت کنندگان را به پنج گروه تقسیم کردند: شرکت کنندگانی با سطح HbA1c زیر 48 میلی مول / مول (6.5 درصد) در پایین ترین گروه طبقه بندی شدند و بالاترین رده ی HbA1c شامل افرادی با HbA1c بیشتر از 71 میلی مول در مول (8.6 درصد) بود. محققان خطر عوارض دیابت از جمله رتینوپاتی ، نفروپاتی (بیماری کلیوی) و اپیزودهای هیپوگلیسمی شدید را در گروه ها مورد بررسی قرار دادند.

یافته های آنها نشان داد که رتینوپاتی و نفروپاتی در افرادی با HbA1c برابر و یا بیش از 53 میلی مول در مول (7 درصد) محتمل تر است. انواع شدیدتر این عوارض، یعنی رتینوپاتی پرولیفراتیو و بیماری مزمن کلیوی در افرادی با سطح HbA1c بالاتر از 71 میلی مول در مول (8.6 درصد) محتمل تر بود.

این مطالعه همچنین نشان داد در افرادی با HbA1c زیر 53 میلی مول در مول (6.5 درصد)، خطر هیپوگلیسمی شدید افزایش می یابد.

انجمن دیابت بریتانیا می گوید در میان بیماران ما برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 توانسته اند به نتایج HbA1c زیر 53 میلی مول در مول (6.5 درصد) بدون تجربه هیپوگلیسمی شدید یا دوره های طولانی مدت با سطح قند خون پایین دست یابند. فن آوری یکی از عواملی است که به برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کمک کرده است تا ضمن کنترل عالی قند خون، از ابتلا به هیپوگلایسمی در امان باشند یا با حداقل خطر هیپوگلایسمی روبرو شوند.

در انگلستان، اهداف HbA1c باید توسط تیم بهداشتی بیمار بر اساس شرایط فرد تعیین شود. این می تواند به بیمار در دستیابی به اهداف ایمن و قابل دستیابی، منطبق با شرایط شخصی و توانایی او برای رسیدن به کنترل خوب کمک کند.

این مطالعه در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/oct/could-this-insulin-pill-replace-injections-for-people-with-type-1-diabetes-95997501.html