محققان بر مقابله با استیگما در نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1، تاکید کردند

12 ژوئن 2018- انگ یا استیگما به عنوان یک بیماری روانی، باعث تبعیض، از دست دادن وضعیت اجتماعی، رفتارهای مقابله ای، کاهش کیفیت زندگی، تشدید بیماری، عدم مصرف دارو، عدم پیگیری درمان و نابسامانی در خانواده می شود.

نوجوانان و جوانان مبتلا به دیابت نوع 1 معمولا احساس می کنند که به آنها انگ زده می شود و این احساس بر کنترل بیماری آنها تاثیر می گذارد. یک مطالعه ی کانادایی نشان داده است که دو سوم از شرکت کنندگان در این تحقیق، این استیگما را تجربه کرده اند که در مردان در مقایسه با زنان بیشتر است.
در حالی که این یافته ها نشان می دهد که تجربه ی استیگما با مشکل در کنترل قند خون ارتباط دارد، اما این تحقیق نشان می دهد که تلاش برای شکستن این انگ ممکن است به بهبود کنترل دیابت کمک کند.دکتر جان هاکس، رئیس انجمن دیابت کانادا، که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: علیرغم این واقعیت که دیابت نوع 1 ناشی از قصور فرد نیست و یا با هیچ گونه الگوی رفتاری یا انتخابی مرتبط نمی باشد، جوانان مبتلا به این بیماری، میزان نگران کننده ای از استیگما را تجربه می کنند.
این هفته، هفته دیابت است و موضوع این هفته" بحث درباره دیابت" می باشد، که اهمیت داشتن ارتباط را برجسته کرده و به از بین بردن تصورات غلط درباره دیابت و کاهش استیگمای عبث کمک می کند.
محققان مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل، 380 نوجوان 14 تا 24 ساله را بررسی کردند تا ببینند که چگونه این افراد با دیابت نوع 1 خود در میان همسالانشان زندگی می کنند.
احتمال کنترل گلایسمی ضعیف در افرادی که احساس شرم و انگ داشتند،( کسانی که 3 برابر از کنترل دیابت خود در حضور دوستانشان طفره می رفتند، در مورد بیماریشان به سختی با دیگران صحبت می کردند و از ابتلا به این بیماری خجالت می کشیدند)، دو برابر بیشتر بود.
محققان گفتند: شیوع بالای استیگما در میان جوانان مبتلا به دیابت نوع 1، با افزایشHbA1c  و همچنین هیپوگلیسمی شدید ارتباط دارد، بهمین دلیل به استراتژی هایی هدفمند برای رفع این استیگما نیاز داریم.

 دکتر هاکس می گوید: ما به تحقیقات و برنامه هایی که آگاهی عمومی را افزایش دهد و از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 حمایت می کند و پایداری و انعطاف پذیری افراد مبتلا به این بیماری را تقویت نماید، نیاز داریم.
استیگما مبتنی بر ادراک افراد است و دو فرد مبتلا به دیابت با توجه به محیطی که در آن زندگی می کنند و نگرششان می توانند دیدگاه متفاوتی در مورد استیگما داشته باشند.

ما در حال تلاش برای کاهش استیگما در درک عمومی از دیابت هستیم ، این تلاشها به بیماران اجازه می دهد که راحت تر بیماری خود را بپذیرند و در مورد دیابت خود به راحتی با دیگران صحبت کنند. زندگی با دیابت نوع 1، یک چالش بزرگ است و افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، باید به خود در مدیریت هر روزه ی این بیماری افتخار کنند. یافته های این تحقیق به صورت آنلاین در Journal of Medical Internet Research منتشر گردید.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/researchers-bid-to-tackle-stigma-following-study-of-adolescents-with-type-1-diabetes-94267986.html