متفورمین و جلوگیری از پیشرفت سرطان

 19 دسامبر 2016-یک مطالعه ی جدید نشان داد از توانایی های دیگر متفورمین، دارویی که بعنوان خط اول درمان دیابت نوع 2 تجویز می شود،مهار رشد سلولهای سرطانی است.

متفورمین برای بیش از نیم دهه برای کمک به کاهش مقدار قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع 2  تجویز شده است و در حال حاضر محققان آمریکایی اطلاعات تازه ای در مورد اثرات دیگر آن بر سلامت افراد ارائه نموده اند.

این دارو می تواند به توقف و یا کاهش سرعت انواع خاصی از سرطان - از جمله سرطان سینه، پروستات و پانکراس - کمک کند، یک تیم از محققان بیمارستان عمومی ماساچوست در حال تلاش برای درک عملکرد ضد سرطانی متفورمین هستند.

در این مطالعه ی جدید که در مجلهCell منتشر شده است، آنها گزارشی در مورد کشف یک مسیر ژنتیکی سلول را که از توانایی متفورمین برای متوقف کردن رشد سلول های سرطانی انسان پشتیبانی می کند، ارائه نمودند.

دکتر Soukasنویسنده ی ارشد این مطالعه گفت: ما دریافتیم که متفورمین باعث کاهش ترافیک ورود و خروج مولکول‌ها به هسته که مرکز اطلاعات سلول است، می گردد. کاهش ترافیک هسته می تواند به توانایی این دارو برای جلوگیری از رشد سرطان ترجمه شود، این عملکرد همچنین مسئول توانایی متفورمین برای افزایش طول عمر است.

این تحقیق بر قدرت متفورمین برای کاهش مقدار قند خون از طریق کبد متمرکز بود. مطالعات نشان داده اند که متفورمین فعالیت اندامکی که بعنوان نیروگاه سلول شناخته شده است یعنی میتوکندری را کاهش می دهد، اما دکتر Soukasمی گوید: شواهد جدید حاصل از تحقیقات ما نشان می دهد که این مکانیزم پیچیده تر از آن است که پیش از این تصور می شد.

تیم دکتر Soukasدر حال حاضر بر این باور است که فرآیندهای دخیل در متوقف ساختن سرطان با مصرف متفورمین به دو بخش در کمپلکس منافذ هسته ای مربوط است، که اجازه می دهد مولکولها با کمک یک آنزیم به نام ACAD10از این منافذ به هسته وارد یا خارج شوند.

 Soukasتوضیح داد: بطرز شگفت انگیزی، این مسیر عینا، در سلولهای سرطانی کرم و یا انسان دیده می شود، آزمایشات به ما دو نکته بسیار مهم اشاره می کند: اگر ما روزنه های هسته را باز نگه داریم و یا اگر به طور دائم آنزیم ACAD10را از کار بیاندازیم، متفورمین دیگر نمی تواند از رشد سرطان جلوگیری کند، این موضوع نشان می دهد که دستکاری منافذ هسته ای و ACAD10ممکن است در شرایط خاص، به جلوگیری و یا حتی درمان برخی سرطان ها کمک کند. اینکه آنزیم ACAD10در این فرآیند چه نقشی دارد، راز بزرگی است که ما علاقه مند به کشف آن هستیم. کشف اینکه دقیقا چگونه ACAD10رشد سلول را کند می کند، اطلاعات بیشتری را برای اهداف درمانی جدید برای سرطان و روشهای ممکن برای دستکاری مسیری که به ترویج پیری سالم می انجامد، ارائه خواهد داد.

منبع:

http://www.diabetes.co.uk/News/2016/dec/diabetes-drug-metformin-can-block-the-growth-of-cancer,-researchers-report-97361523.html