متفورمین می تواند به افرادی که به بیماریهای قلبی و گردش خون مبتلا هستند، کمک کند

4 ژوئن 2018- محققان می گویند متفورمین داروی خط اول درمان دیابت، می تواند به عنوان یک درمان برای افرادی که با بیماری قلبی و گردش خون زندگی می کنند، به طور موثری مورد استفاده قرار گیرد.
در حالی که داروی متفورمین برای کاهش میزان قند خون طراحی شده است، تحقیقات روز افزون نشان دهنده ی مزایای متفورمین بعنوان یک مکمل دارویی است.هفته گذشته اعلام گردید که مصرف این دارو با کاهش خطر سرطان کولورکتال ارتباط دارد.
حال محققان دانشگاه Dundee، یافته های خود را در مورد تاثیر متفورمین در کاهش آسیب های قلبی ناشی از فشار خون بالا در افراد مبتلا به aortic stenosis یا تنگی آئورت، در کنفرانس جامعه ی قلب و عروق بریتانیا(BCS)  در منچستر، که بین 4 تا 6 ژوئن برگزار می شود، ارائه می کنند. این تحقیق همچنین نشان داد که چگونه متفورمین باعث کاهش فشار خون و وزن بدن افرادی می شود که قبلا حمله قلبی را تجربه کرده اند.
پروفسور جرمی پیرسون، معاون بخش پزشکی بنیاد قلب بریتانیا، گفت: این مطالعات امیدوار کننده هستند؛ چنانچه متفورمین بتواند به کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و گردش خون کمک کند، جان هزاران نفر که سالانه به دلیل این بیماریها فوت می کنند، را حفظ خواهد نمود.
تعیین هدف مجدد برای یک دارو مانند متفورمین، یک نمونه عالی از این موضوع است که چگونه دانشمندان می توانند از توانایی داروهایی که بیش از یک هدف در بدن دارند، استفاده کنند.
در تحقیقMET-REMODEL، متفورمین برای سیستم قلب و گردش خون افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی در مقایسه با پلاسبو در طی یک دوره 12 ماهه، سودمندتر بود.به طور خاص، مصرف این دارو به کاهش دو برابری اندازه بطن چپ در قلب کمک نمود.هایپرتروفی بطن چپ(LVH) -ضخیم شدن محفظه ی اصلی پمپاژ قلب - یک عامل خطر جدی برای حمله قلبی و نارسایی قلبی است.
یک مطالعه ی دیگر نشان داد که چگونه احتمال مرگ به دلیل حمله قلبی، برای افراد مبتلا به دیابت و aortic stenosis پس از درمان با متفورمین در مقایسه با سایر درمان های دیابت، کاهش می یابد.
محققان این پژوهش معتقدند که فواید متفورمین می تواند به دلیل تاثیر این دارو در کاهش مقاومت به انسولین و التهاب باشد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/metformin-could-help-people-with-heart-and-circulatory-disease-93571827.html