متفورمین می تواند برای کمک به درمان بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار گیرد

2 نوامبر 2018- براساس تحقیقات جدید، متفورمین داروی کنترل دیابت نوع 2 می تواند برای کمک به درمان بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار گیرد.
محققان آمریکایی می گویند که آنها شواهدی را یافته اند که نشان می دهد متفورمین اثر محافظتی بر بخشهایی از مغز دارد که معمولا در افراد مبتلا به آلزایمر( یک شکل شایع زوال عقل) دچار آسیب می شوند.
در انگلستان، شش نفر از هر 10 فرد مبتلا به زوال عقل، به بیماری آلزایمر مبتلا می باشد. بیماری آلزایمر با دیابت نوع 2 ارتباط نزدیکی دارد، اگر چه این ارتباط به طور کامل درک نشده است.
دانشمندان دانشکده پزشکی Icahn، مغز افراد 63 ساله ی مبتلا به دمانس را که تعدادی از آنها به دیابت نوع 2 نیز مبتلا بودند، پس از مرگ بررسی کردند.
آنها سپس افرادی که تحت درمان با متفورمین بودند با کسانی که از این دارو استفاده نمی کردند را با یکدیگر مقایسه نمودند.یک گروه کوچک نیز که به دیابت یا آلزایمر مبتلا نبودند، مورد بررسی قرار گرفتند.
محققان به طور خاص علائم رایج آلزایمر را تجزیه و تحلیل کرده و کشف کردند در رگ های خونی کوچک مغز افرادی که متفورمین مصرف می کردند، اختلالات کمتری دیده می شود و فعالیت غیر طبیعی ژنها در این افراد کمتر بود. دکتر Vahram Haroutunian، نویسنده ی ارشد این مقاله گفت: نتایج این مطالعه مهم است، زیرا بینش جدیدی برای درمان بیماری آلزایمر در اختیار ما قرار می دهد.
بسیاری از درمان های مدرن آلزایمر پلاکهای آمیلوئیدی را هدف قرار می دهند، اما موفق به درمان این بیماری بطور موثر نشده اند. به نظر می رسد داروهای دیابت مانند متفورمین که توسط FDA تایید شده است و به راحتی برای میلیون ها نفر در سراسر جهان تجویز می شوند، تاثیر مثبتی بر افراد مبتلا به آلزایمر داشته باشند.
این مطالعه فرصت هایی را برای انجام تحقیقات برای بررسی تاثیر داروهای مشابه یا داروهایی که اثرات مشابه ای بر مسیر های بیولوژیکی مغز و انواع سلول های شناسایی شده در این مطالعه دارند، فراهم نموده است. دکتر Rosa Sancho، سرپرست تحقیقات در مرکز تحقیقات آلزایمر بریتانیا، گفت: دیابت یک عامل خطر ابتلا برای آلزایمر است و علاقه زیادی برای تحقیقات در مورد ارتباط بین این دو بیماری وجود دارد.تنها راه برای اثبات این که آیا داروهای ضد دیابت می توانند به مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کنند، آزمایشات بالینی جامع است.

یافته های این تحقیق در مجله PLOS One منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/nov/metformin-could-be-used-to-help-treat-alzheimer's-disease-96621807.html