ماه آگاهی از دیابت: کاهش مصرف کربوهیدراتها باعث بهبود علائم رتینوپاتی شد

2نوامبر 2018 - برای گرامیداشت ماه آگاهی از دیابت، ما برخی از داستان های موفقیت آمیز جامعه دیابت را برای شما بازگو می کنیم.
در روز پنج شنبه داستان شگفت انگیز Rachel Griffin، یک پرستار بازنشسته که با یک روش تغذیه ای کم کربوهیدرات توانسته بود با کاهش شش سنگ یا 38 کیلوگرم از وزن خود، بیماری دیابت خود را معکوس کند، در همه ی رسانه ها منتشر شد.
کاهش وزن یکی از مزایای استفاده از رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که سبب کاهش سطح HbA1c و حتی بهبودی و معکوس شدن دیابت نوع 2 می شود.با این حال، یکی از مزایای کمتر گزارش شده از رژیم غذایی کم کربوهیدرات، کاهش علائم عوارض دیابت است.
برای جان دیکسون، دیابت نوع 2 در 66 سالگی تشخیص داده شد. او در زمان تشخیص دیابت دارای علائم رتینوپاتی دیابتی (بیماری چشم) نیز بود. برایاو متفورمین تجویز شد و به او گفته شد که ممکن است در نهایت نیاز به درمان با انسولین داشته باشد.

 جان دیکسون مطمئن نبود که آیا به توصیه ی مشاور تغذیه خود برای خوردن کربوهیدرات در هر وعده ی غذایی اعتماد کند و یا از روش بشقاب غذایی سالم(Eathwell Plate NHS ) تبعیت کند. او شروع به تحقیق کرد و در برنامه Low Carb از سایت دیابت بریتانیا شرکت کرد.
او گفت: من از سپتامبر 2017 به این برنامه پیوستم و آن را دنبال کردم.من تلاش کردم تا روزانه 20 تا 50 گرم کربوهیدرات مصرف کنم. پس از گذشت چهار ماه  من HbA1c از 66 به 44 میلی مول بر مول( از 8.2 درصد به 6.2 درصد) رسید و در ماه مارس امسال مصرف متفورمین را کاملا قطع کردم، در حالیکه پیش از آن، روزی 3 عدد قرص 500 میلی گرمی متفورمین مصرف می کردم.
جان دیکسون همچنین به بهبود چند نشانگر سلامت دیگر از جمله بهبود رتینوپاتی خود اشاره کرد.
او می گوید: علایم رتینوپاتی من کاهش یافته و سوزش انگشتان من از کریسمس گذشته ناپدید شد. اخیرا آزمایش خونم نشان داد کلسترول HDL من (کلسترول خوب) افزایش و کلسترول LDL من (به نام کلسترول بد معروف است)کاهش یافته است.
جان دیکسون از مقدار شکری که در غذاهایی که او قبلا عادت به خوردن آنها داشت، شگفت زده شده بود. او گفت: همه غذاهایی که من مصرف می کردم مملو از قند بودند برای مثال نانهای شیرین یا کلوچه های موزی، من حتی دو قاشق و نیم شکر در یک فنجان چای می ریختم، همچنین از تنقلات شکلاتی به عنوان میان وعده استفاده می کردم.
در حال حاضر، جان دیابت نوع 2 خود را تنها با رژیم غذایی بدون مصرف دارو مدیریت می کند.علائم رتینوپاتی او کاهش یافته است و او از خوردن رژیم غذایی سالم و مناسب با غذاهای خوشمزه لذت می برد.
افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یا پیش دیابت که برنامه ی Low Carb را تا انتها ادامه داده اند، توانسته اند به طور متوسط ​ 7 کیلوگرم از وزن خود را در طول یک سال از دست بدهند.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/nov/diabetes-awareness-month-going-low-carb-improved-my-retinopathy-symptoms-96617415.html