قرار گرفتن در معرض پلاستیکهای معمولی می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد

4 نوامبر 2019 - محققان اظهار داشتند، یک ماده شیمیایی که اغلب در وسایل روزمره وجود دارد، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش دهد.

مقدار جزئی از بیس فنول آ (BPA) ، که اغلب در بطری های آب یکبار مصرف و ظروف غذای آماده استفاده می شود، در ادرار 95 درصد از جمعیت یافت می شود.

 مطالعه ی محققان موسسه قلب و دیابت بیکر در ملبورن نشان داد کهBPA می تواند عاملی برای ابتلا به دیابت نوع 2 باشد.در این تحقیق غلظتBPA در ادرار 755 نفر طی یک دوره ی نه ساله بررسی شد. تیمی از محققان فرانسوی و استرالیایی دریافتند که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 ، برای شرکت کنندگانی با سطح بالایBPA در ادرار، نسبت به افرادی با مقادیر کم BPA، بیش از دو برابر است. این یافته ها پس از در نظر گرفتن میزان مصرف مواد غذایی، وزن و فعالیت بدنی این افراد بدست آمد. نتایج مشابهی نیز برای بیس فنول اس(BPS) ،- جایگزینBPA -، بدست آمد.

پروفسور دیانا مگلیانو، که هدایت این تحقیقات را در موسسه بیکر بعهده داشت، گفت: به نظر می رسد این مواد شیمیایی چگونگی تنظیم انسولین توسط بدن را تغییر می دهند. ما به مصرف کنندگان توصیه می کنیم از مصرف مجدد ظروف غذای آماده پرهیز کنند و از ظروف آب فلزی بجای ظروف پلاستیکی برای جلوگیری از ورود BPA به بدن خود استفاده کنند.

وی گفت: ما نمی توانیم BPA را کاملاً از بین ببریم، اما می توانیم کمی سالم تر زندگی کنیم و قرار گرفتن در معرض پلاستیک ها را محدود کنیم. به این منظور، بطری های آب مناسبی بخرید و از ظروف پلاستیکی غذاهای آماده مجددا استفاده نکنید.

وی گفت: این کار از بروز مقاومت به انسولین جلوگیری می کند. در بسیاری از مطالعات انجام شده در این زمینه، بیشتر افرادی که به دیابت نوع 2 یا مقاومت به انسولین مبتلا بودند، به نوعی با این مواد پلاستیکی ارتباط داشتند.

با این وجود، بین دولتها و دانشمندان در مورد این که چه مقدار از BPA خطری برای بهداشت عمومی به همراه دارد، اختلاف نظراتی وجود دارد. مقامات آمریكایی و استرالیا تأكید می كنند كه قرار گرفتن در معرض غلظتهای نرمال این ماده، ایمن است اما در فرانسه همین غلظت نیز ممنوع شده است.

این مطالعه در ژورنال ، چشم انداز بهداشت محیط(Environmental Health Perspectives) منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2019/nov/exposure-to-common-plastics-could-increase-type-2-diabetes-risk-98335767.html