فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است بر سلامت قلبی و عروقی زنان در ادامه ی زندگی تأثیر گذارد

2  ژوئیه 2018 - زنانی با سابقه ی پره اکلامپسی یا بالا بودن فشار خون در دوران بارداری نسبت به زنانی با فشار خون طبیعی در دوران بارداری ، 2 تا 3 برابر بیشتر به فشارخون مزمن و به ترتیب 70 و 30 درصد بیشتر به دیابت نوع 2 و افزایش کلسترول خون، مبتلا می شوند. این یافته ها نشان می دهد که غربالگری قلب و عروق پس از بارداری و در طول زندگی برای زنانیکه به عوارض حاملگی ناشی از فشار خون بالا مبتلا بوده اند، ممکن است مفید باشد. نتایج این تحقیق درAnnals of Internal Medicine  منتشر شده است.
بین 10 تا 15 درصد از زنان در دوران بارداری عوارض پرفشاری خون مانند پره اکلامپسی یا پرفشاری خون حاملگی را تجربه می کنند، شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد این زنان بیشتر در معرض ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی هستند، حتی اگر فشار خون آنها بلافاصله بعد از بارداری به حالت طبیعی برگردد. اما روشن نیست که به چه میزان احتمال بروز عوامل خطر بیماری قلبی عروقی در این افراد بیشتر است و چه موقع این عوامل خطر پس از بارداری شروع به ظهور می کنند؟
محققان دانشگاه بریگهام و بیمارستان زنان و دانشکده ی بهداشت عمومی ChanT.H. در دانشگاه هارواردبیش از 58000 زن از مطالعه ی سلامت پرستاران دو (NHS II) را بررسی کردند. این افراد حداقل یک بار زایمان کرده و در زمان ثبت نام، به بیماری قلبی عروقی مبتلا نبودند و فاقد فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی بودند. زنان برای پرفشاری مزمن خون، کلسترول بالا و تشخیص دیابت نوع 2 توسط پزشک؛ از زمان اولین زایمان تا سال 2013 ، بمدت متوسط 25 تا 32 سال تحت پیگیری قرار گرفتند.در مقایسه با زنان دارای فشار خون طبیعی در دوران بارداری، احتمال ظهور فاکتورهای خطر قلبی عروقی در طول مدت پیگیری، در افرادی که دارای پره اکلامپسی یا فشارخون بودند، افزایش یافت. همچنین این عوامل خطر در سنین پایین تر و زمان کوتاه تری پس از بارداری بروز کردند.
به گفته محققان، این یافته ها نشان می دهد که ابتلا به پره اکلامپسی و فشار خون بالا در طی بارداری می تواند به زنان و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آنها درباره سلامت قلب و عروق این افراد در آینده هشدار دهد. علاوه بر غربالگری، زنانی که این عوارض بارداری شایع را داشته اند، باید به پزشک خود مراجعه کرده و از یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم تبعیت کنند و درست همانند کسانی که دارای سابقه خانوادگی بیماری های قلبی عروقی هستند، تحت نظارت باشند.

منبع:

Annals of Internal Medicine, 2018; DOI: 10.7326/M17-2740

www.sciencedaily.com/releases/2018/07/180702170856.htm