غلظت ویتامین D خون با آمادگی قلبی تنفسی ارتباط دارد

30 اکتبر 2018 - تحقیقات جدید نشان می دهد که سطوح بالاتر ویتامین D با ظرفیت ورزشی بهتر ارتباط دارد. بر طبق مطالعه ای که در نشریه ی انجمن کاردیولوژی اروپا Preventive Cardiology منتشر شده است، غلظتهای بالاتر ویتامین D در خون با آمادگی قلبی تنفسی(cardiorespiratory fitness) بیشتر ارتباط دارد.
دکتر Amr Marawan، استادیار داخلی دانشگاه Virginia Commonwealth  گفت: مطالعه ی ما نشان می دهد که سطوح بالاتر ویتامین D با ظرفیت ورزشی بهتر همراه است. ما همچنین بر اساس تحقیقات قبلی می دانیم که ویتامینD دارای اثرات مثبتی بر قلب و استخوان است. بهمین دلیل باید اطمینان حاصل کنیم که سطح ویتامین D در خون ما طبیعی یا بالاتر باشد، ما می توانیم این کار را با رژیم غذایی مناسب، مکمل ها و قرار گرفتن در برابر نور خورشید انجام دهیم.
به خوبی ثابت شده است که ویتامینD برای داشتن استخوان های سالم مهم است، اما شواهد فراوانی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین Dدر سایر نقاط بدن مانند قلب و عضلات نقش دارد.
آمادگی قلبی تنفسی، یک جایگزین قابل اعتماد برای آمادگی جسمانی است، که به توانایی قلب و ریه ها برای تامین اکسیژن عضلات در طی ورزش اطلاق می شود.آمادگی جسمانی با اندازه گیری حداکثر مصرف اکسیژن در طول ورزش تعیین می شود که به عنوان VO2 max شناخته می شود. افراد دارای آمادگی قلبی تنفسی بالاتر، سالم تر هستند و زندگی طولانی تری دارند.
در این مطالعه ارتباط غلظت های بالاتر ویتامینD در خون بر آمادگی قلبی تنفسی افراد بررسی شد.این مطالعه در یک نمونه ی نماینده ی جمعیت ایالات متحده در سنین 20 تا 49 سالگی با استفاده از داده های نظرسنجی ملی بهداشت و تغذیه (NHANES) است که در فاصله ی سالهای 2001 تا 2004 انجام شده است.داده های مربوط به ویتامین D و VO2 max سرمی این افراد جمع آوری شد و شرکت کنندگان بر اساس میزان ویتامین D موجود در خونشان در 4 گروه طبقه بندی شدند.
از 1995 شرکت کننده، 45٪ زن ، 49٪ سفیدپوست، 13٪ دارای فشار خون بالا و 4٪ مبتلا به دیابت بودند.آمادگی قلبی تنفسی شرکت کنندگانی که مقدار ویتامینD  آنها در یک چارک بالایی قرار داشت نسبت به افرادی که غلظت ویتامین Dخون آنها در یک چارک پایینی بود، 4.3 برابر بیشتر بود.پس از تعدیل عوامل که می تواند بر این ارتباط تاثیر گذارد مانند سن، جنس، نژاد، شاخص توده بدنی، سیگار کشیدن، فشار خون بالا و دیابت، این ارتباط به 2.9 برابر رسید.
دکتر Marawan گفت: ارتباط میان میزان بالای ویتامین D و ظرفیت ورزشی بهتر در مردان و زنان در سراسر گروه های جوان و میانسال، در همه ی قومیت ها، صرف نظر از شاخص توده بدنی یا وضعیت سیگار کشیدن، و یا فشار خون بالا یا دیابت، مشاهده می شود. به ازای افزایش هر 10 نانومول در لیتر ویتامینD ، مقدار  VO2 max به میزان 0.78mL / kg / min ، افزایش می یابد که از نظر آماری قابل ملاحظه و معنی دار است.

 دکتر Marawan گفت: این نشان می دهد که یک واکنش متناسب با مقدار(a dose response relationship)وجود دارد، یعنی به ازای هر مقدار افزایش ویتامین D، ظرفیت ورزشی در پاسخ به آن، مقداری افزایش می یابد.
دکتر Marawan اشاره کرد که این یک مطالعه مشاهداتی است و نمی توان بر اساس آن نتیجه گیری نمود که ویتامین Dباعث افزایش ظرفیت ورزشی می شود، اما وی افزود: این ارتباط قوی، افزایشی و در میان همه ی گروه ها مشاهده می شود. این موضوع نشان می دهد که یک ارتباط قوی در این میان وجود دارد و انگیزه ی بیشتری برای داشتن غلظت مناسب ویتامین D ایجاد می کند به ویژه برای افرادی که ساکن مناطق سرد و ابری هستند که در معرض آفتاب کمتر قرار می گیرند.
از سوی دیگر، مسمومیت با ویتامینD می تواند منجر به تجمع بیش از حد کلسیم در خون شود که موجب حالت تهوع، استفراغ و ضعف می گردد.دکتر Marawan گفت: بنابراین نباید تصور شود که هر چه مقدار ویتامین D بیشتر باشد، بهتر است. مسمومیت با ویتامین Dناشی از مگا دوزهای این مکمل ها است نه رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض آفتاب، بنابراین در هنگام مصرف قرصهای ویتامینD ، احتیاط لازم باید در نظر گرفته شود.
با توجه به سایر تحقیقات، دکتر Marawan گفت: ما از سطح بهینه ی ویتامینD برای حفظ سلامت استخوان ها آگاه هستیم، اما برای تعیین مقدار ویتامین D مورد نیاز برای عملکرد قلب به بهترین نحو، به مطالعات بیشتری نیاز داریم. مطالعات تصادفی کنترل دار بهترین روش برای تعیین اثرات مقادیر مختلف مکمل های ویتامینD بر تناسب قلبی و تنفسی هستند. از منظر سلامت عمومی، در تحقیقات بعدی باید تاثیرغنی سازی مواد غذایی با ویتامینD  برای ایجاد مزایای بیشتر، فراتر از سلامت استخوان ها بررسی گردد.

منبع:

Journal of Preventive Cardiology, 2018; 204748731880727 DOI: 10.1177/2047487318807279

www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181030091449.htm>