غذاهای گیاهی، ترشح انسولین و اینکرتین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشند

27 فوریه 2019- بر اساس تحقیقات جدید منتشر شده در مجله ی Nutrients، یک رژیم مبتنی بر غذاهای گیاهی ترشح انسولین و هورمونهای اینکرتین را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 بهبود می بخشد.

محققان اثرات یک وعده غذایی گیاهی را با یک وعده ی غذایی حاوی گوشت بر سطح هورمونهای 20 مرد مبتلا به دیابت نوع 2 در یک مطالعه ی متقاطع تصادفی با یکدیگر مقایسه کردند. وعده های غذایی شامل یک همبرگر Veggie تهیه شده از توفو یا یک همبرگر تهیه شده از گوشت بود که از نظر کالری و نسبت ماکرونوترینتها با یکدیگر مشابه بودند.

نتایج این تحقیق نشان داد که ترشح انسولین پست پرندیال، پس از مصرف برگر گیاهی بیشتر از برگر گوشتی افزایش می یابد. ترشح هورمونهای incretin، به ویژه پپتید شبه گلوکاگون 1 (GLP-1) نیز بعد از غذای وگان افزایش می یابد. هورمون های incretin باعث ترشح بیشتر انسولین پس از غذا شده و همچنین به کاهش میزان قند خون کمک می کنند.

پارامترهای عملکرد سلولهای بتا نیز پس از صرف غذای وگان بهبود می یابد. سلولهای بتا سنتز، ذخیره و ترشح انسولین را بعهده دارند. عملکرد سلول های بتا معمولا در افراد مبتلا به دیابت کاهش می یابد. در حقیقت حفظ ظرفیت سلولهای بتا برای تولید انسولین، سنگ بنای درمان دیابت است.

پرفسور Hana Kahleova رهبر این مطالعه می گوید: با افزایش نرخ ابتلا به دیابت و افزایش سرسام آور هزینه های انسولین، ما امیدواریم که این مطالعه بتواند یک راه حل در دسترس را که همان "غذا" است به بیماران ارائه دهد. این نتایج به شواهدی اضافه شد که نشان می دهند رژیم غذایی گیاهی باید بعنوان خط اول درمان برای دیابت نوع 2 در نظر گرفته شود.

یک مطالعه قبلا نشان داده بود که یک مداخله ی غذایی مبتنی بر غذاهای گیاهی بمدت 16 هفته، مقاومت به انسولین را کاهش و عملکرد سلول های بتا را در بزرگسالان دارای اضافه وزن بهبود می بخشد. سایر مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی گیاهی در کنترل و حتی معکوس نمودن دیابت نوع 2 موثرند و خطر ابتلا به دیابت برای افراد گیاه خوار(vegetarians) تقریبا 50 درصد کمتر از افرادی است که از رژیمهای غیر گیاهی(non-vegetarians) استفاده می کنند.

امروزه در ایالات متحده بیش از 114 میلیون فرد بالغ به دیابت یا پیش دیابت مبتلا هستند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-02-plant-based-meals-insulin-incretin-secretion.html